„Świat Książek Jest Ciekawy!” – „Dzień Projektu” w Szkole w Bańskiej Niżnej

20.12.2016 r. w szkole w Bańskiej Niżnej odbyła się jak co roku prezentacja projektów przygotowanych przez uczniów wszystkich klas. Tematem „Dnia Projektu” było w tym roku hasło „Świat książek jest ciekawy!”, co było modyfikacją tradycyjnej nazwy tego święta w naszej szkole –„Świat jest ciekawy!”. Na tę uroczystość przybyli oprócz uczniów i nauczycieli także rodzice, dziadkowie i babcie uczniów, absolwenci szkoły, inni mieszkańcy Bańskiej, nauczyciele emeryci, a także przedstawiciele władz samorządowych, w tym Urzędu Gminy w Szaflarach, Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki, a także Biblioteki Gminnej oraz Pedagogicznej w Nowym Targu.

Święto rozpoczęło się mszą świętą w intencji ojca geotermii polskiej – prof. Juliana Sokołowskiego. Potem wszyscy przeszli do budynku szkoły, gdzie o godzinie 9.30 rozpoczęły się występy. Najpierw obejrzeliśmy projekt połączonych klas 0–III szkoły podstawowej. Najmłodsi uczniowie opowiedzieli nam o książkach „Karolcia” M. Krüger oraz „Przygody krasnala Hałabały” L. Krzemienieckiej. Dzieci pod opieką pań Ireny Topór, Urszuli Grochulskiej-Kolasy, Doroty Rokickiej i Anny Sichelskiej wykazały się wiedzą o tych lekturach, odpowiadając na pytania i rozwiązując krzyżówkę. Pokazały też wykonane przez siebie plakaty. Swój projekt zatytułowały „Książka moim przyjacielem”. Po tym występie nastąpiła przerwa.

Potem oglądaliśmy kolejne projekty klas IV, V i VI. Czwartoklasiści pod opieką pani Renaty Chrobak po przeczytaniu kilku baśni stworzyli na podstawie jednej z nich – „Opowieści o kwiecie paproci” – komiks, do którego wykonali rysunki oraz napisali teksty. Zaprezentowali też widzom piosenkę o komiksach. Ich występ nosił tytuł „Baśniowy komiks” .

Klasa V wraz z wychowawcą – panem Krzysztofem Cierniakiem – w swoim występie pt. „Tworzymy legendę” przedstawiła wymyślone przez siebie podanie o powstaniu wód termalnych na Podhalu i podparła je wykonanymi własnoręcznie rysunkami, a także przedstawieniem teatrzyku kamishibai, z którym się zapoznali podczas warsztatów w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu. Ponadto uczniowie przełożyli swoją legendę na gwarę i poprosili kilka osób z widowni o jej przeczytanie.

Następnie swój projekt pt.: „Kto czyta książki, żyje podwójnie” zaprezentowała klasa VI, która przygotowała go pod kierunkiem wychowawcy – pana Marcina Bryniarskiego. Przedstawiła ona wyniki ankiety dotyczącej czytelnictwa, którą przeprowadziła wśród uczniów naszej szkoły, które, o ile można uznać je za wiarygodne, wykazały choćby to, że 60% dzieci w podstawówce lubi spędzać czas wolny czytając, podczas gdy w gimnazjum odsetek ten wyniósł jedynie 4%. Oprócz tego dzieci przygotowały przedstawienie, które ukazywało proces sądowy, w którym oskarżoną była książka, która jednak, w przeciwieństwie do komputera, wyszła z niego zwycięsko.

Przed prezentacjami klas gimnazjalnych nastąpiła 30-minutowa przerwa, podczas której goście mogli skosztować przygotowanego przez poszczególne klasy poczęstunku, w tym nawet upieczonych przez uczniów i rodziców ciast, a także napić się kawy czy herbaty. Uczniowie w tym czasie zjedli drożdżówki i wypili soki zakupione przez Radę Rodziców. Podczas przerw wiele osób kupowało na stoisku kiermaszu świątecznego piękne ozdoby – stroiki, bombki, łańcuchy, kartki świąteczne – wykonane przez uczniów pod opieką pań U. Grochulskiej – Kolasy i D. Rokickiej.

Potem wszyscy mogli podziwiać projekt klas I i III gimnazjum „Kobiety – bohaterki literackie”. Występ wprowadził nas w świat słynnych bohaterek lektur. Prezentacja efektów pracy gimnazjalistów miała formę spotkania postaci kobiet znanych z książek, na które przybył dziennikarz. Gimnazjaliści pokazali widzom wróżki i czarownice, sierotki i zaradne bohaterki literatury dziecięcej, ale też znane im z lektur zbrodniarki, buntowniczki, cierpiące matki, a także piękne kobiety uwielbiane przez mężczyzn. Pojawienie się każdej nowej grupy postaci wiązało się ze zmianą nastroju, wprowadzoną nie tylko dzięki grze aktorskiej (w bohaterki wcielali się uczniowie, jak również wykonane i animowane przez nich lalki), ale też kostiumom, muzyce i światłu. To wszystko w połączeniu z tekstami, napisanymi przez samych gimnazjalistów pod opieką pani Agnieszki Cierniak i pana Rafała Gąsiora tworzyło bardzo ciekawy i najdłuższy (40-minutowy) występ tego dnia.

Dzień Projektu kończył występ klasy II gimnazjum przygotowany pod opieką pana Stanisława Bieleckiego pt. „Czytanie na ekranie”. Rozpoczęła go oryginalna scenka teatralna przedstawiająca czytelników różnych gazet i ich odbiór przez nich tego, o tym czytali. Po tym ciekawym początku obejrzeliśmy film. Przedstawiał on uczniów czytających różne książki na głos oraz wywiad z panią bibliotekarką.

O 12.40 wszyscy mieli już występy za sobą i po przemówieniach przybyłych gości dziękujących za wrażenia artystyczne i podkreślających wysoki poziom tej uroczystości zakończyliśmy kolejny Dzień Projektu w ZSPiG w Bańskiej Niżnej.

Kończąc chcielibyśmy ocenić przedstawione projekty. Każdy różnił się od pozostałych, chociaż miały tę samą myśl przewodnią. Wszystkie klasy pod okiem swoich wychowawców bardzo dobrze wywiązały się z powierzonego im zadania, wkładając w nie dużo pracy, która zaczęła się już pod koniec września. Więcej uwagi przykuły te prezentacje projektów, w których była żywa akcja, co chwilę coś się działo, a mniej te, w których zamiast aktorów pojawiały się prezentacje komputerowe lub filmy. Absolutnym hitem okazało się przedstawienie klas I i III gimnazjum, bo scena była cały czas żywa dzięki świetnej grze aktorskiej uczniów, ale też dzięki użyciu światła i muzyki. Jednak to świetne wystąpienie nie przyćmiło prezentacji innych uczniów, którzy też wykazali się dużą pomysłowością, pracowitością i pokazali rozmaite talenty. Występy podobały się też przybyłym gościom. Dlatego już teraz gorąco zapraszamy na kolejny Dzień Projektu w Bańskiej Niżnej w nowym roku szkolnym.

Anna Bulanda
Antoni Cierniak
(Uczniowie klasy III gimnazjum)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

55 + = 59