Sołtys
Józef Strama
608 743 144
sjozef@vp.pl
Pliki do pobrania
Wieś powstała ok. XVI wieku. Jej pierwszymi mieszkańcami były rody Gąsieniców i Gubałów. Od tych drugich pochodzi nazwa pasma Gubałowskiego, gdzie mieszkańcy Maruszyny wypasali owce.
Prawdopodobnie też pierwszym właścicielem polany „Zakopane” był Jan Rubzdel z Maruszyny, a jego spadkobiercy, to ród Gąsieniców. Pierwszym udokumentowanym w 1653 roku wójtem był Jan Gubała.
Atrakcje i ciekawe miejsca
Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego – budowany był blisko pół wieku od 1928 roku do 1973 roku. Budowę prowadził Józef Bartoszek „Spyrka”, a budowniczym był ks. Franciszek Piszczor.
Kaplica Trzeciego Upadku Jezusa – stoi obok szkoły. Jest w niej obraz – pamiątka koronacji w kościele Franciszkanów w Krakowie w 1909 roku – wizerunku Matki Bożej Bolesnej.
Kaplica na Stramowym Brzyzku – pochodzi z 1850 roku. Nosi wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej.
Pomnik Jana Pawła II – położony na skrzyżowaniu dróg wiodących do Ludźmierza i Szaflar. Powstał w 2007 roku w 10 rocznicę przejazdu tędy św. Jana Pawła II. Po przeciwnej stronie drogi jest głaz, umieszczony w 2000 roku na pamiątkę przejazdu tędy Jana Pawła II.
Skałka Rogoźnicka – leży w pobliżu Maruszyny, graniczy z nią. Jest to niepowtarzalny rezerwat przyrody nieożywionej. Istnieje tu unikalne w skali europejskiej stanowisko geologiczne. W 1989 roku rezerwat został włączony na listę światowego dziedzictwa geologicznego UNESCO, jako wysokiej klasy obiekt naukowy o znaczeniu międzynarodowym.
Obelisk w Maruszynie – Mieszkańcy Maruszyny w roku milenijnym – 2000, zbudowali na skrzyżowaniu przy Kościele obelisk. Pierwotnie był to skalniak z umieszczonym na betonowym fundamencie głazem i tablicą upamiętniającą przejazd Ojca św. Jana Pawła II w dniu 7 czerwca 1997 roku Z Zakopanego przez Maruszynę do Ludźmierza. W 2006 roku społeczność szkolna z Maruszyny Dolnej z dotacji w ramach projektu „Maruszyna wczoraj ,dziś i jutro” finansowanego przez Polsko –Amerykańską Fundację Dzieci i Młodzieży odbudowała obelisk. Zamontowano oświetlenie i posadzono krzewy. Szkołę w realizacji zadania wspierali strażacy z OSP i sponsorzy z Maruszyny oraz ówczesny Ks. Proboszcz Jan Kaleta.