Sołtys
Jan Stopka
tel: 664 991 913
Pliki do pobrania
Początkowo Bańska Niżna wraz z Bańską Wyżna była jednym przysiółkiem Szaflar. Bańska została założona około drugiej połowy XVI wieku. Z pewnością jednak już istniała w 1611 roku, jest bowiem wówczas wymieniana w dokumentach kościelnych. W 1819 roku wieś stała się częścią dóbr Uznańskich.Początkowo Bańska Niżna wraz z Bańską Wyżna była jednym przysiółkiem Szaflar. Bańska została założona około drugiej połowy XVI wieku. Z pewnością jednak już istniała w 1611 roku, jest bowiem wówczas wymieniana w dokumentach kościelnych. W 1819 roku wieś stała się częścią dóbr Uznańskich.
Atrakcje i ciekawe miejsca
Stara kuźnia „Po bukiem” – najpewniej została wybudowana końcem XVIII wieku przez Macieja i Krzysztofa Jarząbków. To w niej twórcy krzyża na Ranisbergu Maciej Łukaszczyk i Bartłomiej Jarząbek wykonali elementy krzyża upamiętniającego 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Aby do niej wejść należy jednak poprosić gospodarzy o otwarcie. We wnętrzu są ciekawe narzędzia. W pobliżu kuźni stoi zabytkowy żelazny, XIX-wieczny krzyż.
Kapliczka „Pod lipą” – Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest obielona, a w jej wnętrzu są figury Matki Bożej i Św. Józefa. Leży ona przy granicy z Szaflarami w pobliżu Drogi Papieskiej.
Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego – wybudowany na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, wg. projektu Jana Dziubasa. Ponieważ nie otrzymano zezwolenia na budowę Andrzej i Józef Bafia zgłosili, że budują …pieczarkarnię.
Pomniki przyrody – obok kuźni rosną stare buki i jesiony. W wiosce jest też stara lipa oraz topola biała, tuż obok zabudowań Wojciecha Zapotocznego.
Geotermia – Bańska Niżna to pierwsza w Polsce wieś ogrzewana energią geotermalną. To tu w latach 80. prowadzono badania, które miały na celu wykrycie złóż ropy naftowej, tymczasem natrafiono nie na ropę, a na ciepłą wodę. W latach 90. prof. Julian Sokołowski przygotował projekt ogrzewania miejscowości wodą geotermalną. Już w 1993 roku podłączono do geotermii pierwsze 5 domów, a do 1995 podłączono większość administracyjnego obszaru wsi. To tu w 2008 roku wybudowano pierwsze na Podhalu kąpielisko geotermalne. Kompleks basenów ma powierzchnię 970 m2 i jest zasilany wodą termalną z miejscowego odwiertu.