Narodowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa 05 września 2015

W dniu 5 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej już edycji „Narodowego czytania” – ogólnopolskiej akcji organizowanej pod patronatem prezydenta RP. W tym roku Polacy wspólnie czytali „Lalkę” Bolesława Prusa – najbardziej znaną powieść tego autora, osadzoną w realiach II połowy XIX wieku.

Zgodnie z poczynionym zgłoszeniem do udziału w akcji, w naszej szkole uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i odpowiednio do wieku brali udział w zaplanowanych zajęciach i konkursach.

Najmłodsi uczniowie z klas I–III oraz oddziału przedszkolnego oglądali przygotowany przez uczniów świetlicy szkolnej teatrzyk pacynkowy pt.: „Smok wawelski”. Teatrzyk lalkowy w luźny sposób nawiązywał do „Lalki” – tytułu dzieła i był inspiracją do konkursu plastycznego. Poszczególni uczniowie – przedstawiciele klas rysowali „w ciemno” – czyli z zawiązanymi oczami, smoki, naprowadzani słownie przez swoich kolegów. Zwycięskie klasy, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymały piłki i przybory szkolne.

Kolejno odbył się konkurs lalek, które najmłodsi uczniowie przynieśli ze sobą do szkoły. Według wcześniejszych założeń, konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach: na największą lalkę, na lalkę z najdłuższymi włosami oraz w kategorii wiekowej: na najstarszą lalkę. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem, gdyż uczniowie przynieśli nie tylko własne lalki ale także takie, którymi bawiły się jeszcze ich mamy. O ile w dwóch pierwszych kategoriach dość łatwo było o werdykt to w konkursie na „najstarszą lalkę” panie nauczycielki z oddziału I-III miały nie lada problem i dopiero dyskusje nad lalkami z własnego dzieciństwa pomogły w ostatecznej decyzji. Dzieciom, które zajęły pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii pani Dyrektor wręczyła nagrody.

W tym samym czasie gdy najmłodsi uczniowie rozgrywali konkursy, starsi uczniowie z klas IV-VI oraz gimnazjaliści zagłębiali się w czytanie powieści, każda klasa na swój sposób. Jedni czytali tekst głośno – na forum klasy, inni analizowali poszczególne rozdziały na tablicy interaktywnej, omawiając przypisy i archaizmy, jeszcze inni oglądali ekranizację powieści.

Kolejno odbył się rozgrywany na poziomie gimnazjum konkurs wiedzy z życia i twórczości Bolesława Prusa oraz wybranych rozdziałów powieści. W konkursie brali udział przedstawiciele wszystkich klas gimnazjalnych – w trzyosobowych zespołach. Pozostali uczniowie wraz z wychowawcami gromko „kibicowali” swoim reprezentantom. Do konkursu zostało przygotowanych ponad 50 pytań z zakresu j. polskiego i historii. Ostatecznie konkurs wygrały przedstawicielki klasy II B gimnazjum. Miejsca drugie i trzecie zajęły kolejno klasy III A i III B.

W czasie gdy gimnazjaliści zmagali się z konkursem wiedzy, młodsi koledzy z klas IV-VI przygotowywali stroje, fryzury i makijaże do kolejnego konkursu – na najpiękniejszy strój z epoki bohaterów powieści. Po ogłoszeniu wyników konkursu wiedzy na szkolnym korytarzu niczym na wybiegu pojawili się modele i modelki „sprzed stu czterdziestu lat”. „Panie” w stosownych sukniach, kapeluszach i rękawiczkach, z nieodłącznymi w tamtych czasach parasolkami chroniącymi cerę przed słońcem. „Panowie” we frakach, cylindrach lub melonikach, z odpowiednim „przyciętym”do stroju zarostem: bokobrodami i wąsikami. Pokaz mody okazał się świetną zabawą zarówno dla oglądających jak i uczestniczących w nim uczniów. Ostatecznie jury – czyli zwyciężczynie konkursu wiedzowego wybrały trzech laureatów, natomiast grono pedagogiczne na czele z panią Dyrektor doceniło zaangażowanie poszczególnych klas i przyznało nagrodę specjalną dla klasy 5 A.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za przygotowanie się i udział w konkursach, nauczycielom za przeprowadzenie konkursów i zajęć oraz rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów i lalek. Mam nadzieję ze tegoroczne „Narodowe czytanie” było dla wszystkich nie tylko lekcją o epoce XIX w. ale przede wszystkim świetną zabawą.

Katarzyna Fiedler

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

38 − = 33