Segregacja śmieci w gminie Szaflary ZSPIG Maruszyna Górna – podsumowanie akcji

Od początku znaczącej nowelizacji prawa w zakresie gospodarki odpadami (2013) nasza szkoła prowadzi segregację śmieci. Wpisując się w tę praktykę od stycznia bieżącego roku w ZSPiG w Maruszynie Górnej odbywał się również cykl zajęć i konkursów dotyczących systemu segregacji śmieci w Gminie Szaflary. Na początku akcji zorganizowaliśmy gazetkę informującą o nowych zasadach segregacji odpadów p.t. „Segregujmy nasze odpady. Czyste środowisko = zdrowe życie”. Przedstawiliśmy na niej kodowanie kolorami różnych frakcji naszych śmieci. Jednocześnie wśród ogłoszeń przeznaczonych dla rodziców również pojawiły się ulotki informujące o zasadach segregacji. We wszystkich klasach szkoły podstawowej oraz gimnazjum wychowawcy przeprowadzili pogadanki i dyskusje zapoznające uczniów z argumentami uzasadniającymi racjonalną gospodarką opadami oraz obowiązującymi w tym zakresie regulacjami w naszej gminie. Na zajęciach świetlicowych podopieczni wykonywali kolorowe modele koszy na śmieci i uczyli się właściwie segregować odpady.

Zorganizowaliśmy w sumie cztery konkursy.

 1. Konkurs plastyczny w 3 kategoriach (opiekun mgr Tomasz Mazur):

Szkoła podstawowa klasy I-III

 • laureatką została Michalina Jachymiak
 • II miejsce Szymon Mrowca
 • III miejsce Jakub Repa

Szkoła podstawowa klasy IV-VI

 • laureatką została Marzena Podczerwińska
 • II miejsce Martyna Bukowska
 • III miejsce Maria Głodek

Plakat w klasach I-III gimnazjum

 • laureatką została Monika Fąfrowicz
 • II miejsce Natalia Rocha
 • III miejsce Jolanta Strzęp
 1. Konkurs wiedzy w dwóch kategoriach (opiekunowie mgr Elżbieta Kuźmińska, mgr Konrad Kuźmiński):

Test wiedzy, szkoła podstawowa

 • laureatką została Patrycja Karwaczka
 • II miejsce Małgorzata Mrowca
 • III miejsce Józef Smoleń

Test wiedzy, gimnazjum

 • laureatką została Monika Fąfrowicz
 • II miejsce Julita Szmurło
 • III miejsce Zofia Moczarna

Nagrody za I miejsca w w/w konkursach ufundowała Gmina Szaflary, pozostałe nagrody (miejsca II-III) sfinansowała Rada Rodziców naszej szkoły.

 1. Ogólnoszkolny konkurs „Najbardziej zakręcona klasa” (opiekun mgr Konrad Kuźmiński). Rywalizacja dotyczyła zbiórki nakrętek – w sumie zebraliśmy 71 kg nakrętek przekazanych na pomoc dla niepełnosprawnego chłopca z Maruszyny – konkurencję wygrał Oddział Przedszkolny (zebrał 18,7 kg).
 2. Ogólnoszkolny konkurs indywidualnej zbiórki baterii. (opiekun mgr Elżbieta Kuźmińska) Zebraliśmy ponad 35 kg niebezpiecznych dla środowiska baterii i akumulatorów (prawie 1000 szt.), które przekazaliśmy do utylizacji wyspecjalizowanej firmie – najwięcej baterii (222 szt.) zebrała Karolina Pawelska (uczennica oddziału przedszkolnego)

Nagrody w powyższych dwóch konkursach ufundowała Rada Rodziców ZSPiG w Marusznie Górnej.

Najlepsze prace plastyczne nagrodzone w konkursie (spośród 45 zakwalifikowanych do konkursu) utworzyły galerię p.t. „Segregacja śmieci w Gminie Szaflary. Konkurs Plastyczny”. O akcji zamieszczane były również informacje na szkolnej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 + = 37