Podsumowanie projektu edukacyjnego „Dzieci kontra śmieci”

Okres ferii w naszym przedszkolu był niezwykle atrakcyjny i ciekawy. Otóż przedszkolaki wspólnie ze swoimi wychowawczyniami realizowały zadania zawarte w projekcie edukacyjnym „DZIECI KONTRA ŚMIECI”. Głównym celem projektu było:

 • Kształtowanie pozytywnych nawyków w postępowaniu z odpadami wśród przedszkolaków
 • Pogłębianie świadomości na temat ekologicznego zagospodarowania odpadów (segregacji i recyklingu)
 • Wyrobienie nawyku segregacji odpadów w miejscu ich wytwarzania, czyli gospodarstwach domowych
 • Uświadomienie korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów
 • Uświadomienie potrzeby ograniczenia ilości odpadów poprzez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku
 • Zainteresowanie dzieci ekologią.

Projekt edukacyjny, opracowany przez nauczycielki Gminnego Przedszkola w Szaflarach, zawierał następujące zadania:

 • „Dzieci w Gminie Szaflary uczą się zasad gospodarowania odpadami”
 • Ogłoszenie rodzinnego konkursu plastycznego „Drugie życie butelki”
 • „Piosenka o złym zajączku” – hymn kampanii informacyjnej
 • „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej
 • Podsumowanie projektu „Dzieci kontra śmieci” – ewaluacja

W ramach realizacji powyższych zadań każda z grup przedszkolnych wykonała plakaty i prace plastyczne wykorzystując butelki, pudełka plastikowe, pudełka po jajkach, rolki po papierze toaletowym, nakrętki itp. Nauczycielki przeprowadziły zajęcia dydaktyczne nawiązujące do tematyki segregacji śmieci. Codziennie towarzyszyła nam piosenka pt.: ”Piosenka o złym zajączku”, który wszędzie rozrzucał papierki.
Jeszcze przed feriami został ogłoszony rodzinny konkurs ekologiczny „Drugie życie butelki”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodzin.
Drugi tydzień ferii poświęcony był realizacji ogólnopolskiego programu ekologiczno – przyrodniczego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jest to program edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym dzięki, któremu przedszkolaki:

 • poznają podstawowe zachowania proekologiczne;
 • wiedzą jak dbać o przyrodę;
 • kształtują właściwe postawy żywieniowe
 • uczą się samodzielności poprzez wykonywanie prostych potraw (soki owocowe, sałatka owocowa, koktajl bananowy);
 • poznają pojęcie recyklingu, uczą się efektywnego segregowania odpadów.

27 lutego 2015 roku w Gminnym Przedszkolu w Szaflarach odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego z udziałem przedszkolaków i ich rodziców. Spotkanie rozpoczęły dzieci śpiewając wspólnie „Piosenkę o złym zajączku”. W rolę zajączka wcieliła się Gosia z najmłodszej grupy. Następnie odbyły się „Zawody z odpadami” czyli wspólne zabawy z rodzicami. Pierwszą zabawą było Budowanie wieży z pudeł. Zadaniem wybranych dzieci i ich rodzica było zbudowanie jak najwyższej wieży z różnego rodzaju pudeł zgromadzonych na środku sali. Kolejną zabawą było Segregowanie śmieci na czas. Drużynę stanowiło dziecko i rodzic. Do tej konkurencji wybraliśmy dwie drużyny, które musiały prawidłowo posegregować pomieszane odpady do odpowiednich worków. Po zakończeniu segregacji wszystkich śmieci pani dyrektor sprawdziła czy trafiły one do odpowiednich worków. Na szczęście obydwie drużyny wykonały zadanie prawidłowo. Do następnej zabawy Grzybobranie wybraliśmy kolejne dzieci i ich mamy. Tym razem zadaniem drużyn było zebranie jak najwięcej ilości „grzybków” zrobionych z papierowych kulek. Ostatnia konkurencja Celowanie do kosza wywołała dużo śmiechu bo jakoś niektórym trudno było trafić do kosza papierową kulką.
Wszystkie zabawy sprawiły dzieciom i ich rodzicom wiele radości.
A po zabawie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród dyplomów w Konkursie Ekologicznym “Drugie życie butelki”. Nagrody zostały ufundowane przez Gminny Zespół Oświaty w Szaflarach. Opiekunem konkursu była mgr Katarzyna Pająk-Budz oraz mgr Władysława Szczechowicz.

W pracach konkursowych zostały zastosowane różnorodne, ciekawe formy i techniki plastyczne z użyciem rozmaitych narzędzi i materiałów plastycznych. Treścią wszystkich prac zgodnie z wymogami konkursowymi była butelka.

 

Działalność plastyczna w przedszkolu umożliwia dziecku obcowanie z różnymi rodzajami sztuki plastycznej rozwijając jego własną ekspresję zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami, dlatego dzieci poprzez konkurs ekologiczny “Drugie życie butelki” mogły rozwinąć własną percepcję, wyobraźnię oraz umiejętności plastyczne. Konkurs miał na celu kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym, a także uświadomienie korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów.
Do oceny prac organizatorzy powołali komisję, której przewodniczącą była pani Inga Sobotkowska-Szlęk, przyznając następujące miejsca w trzech kategoriach wiekowych:

3 – latki:

I miejsce – Cisoń Basia – różowa świnka skarbonka
I miejsce – Marduła Michał – ekokokwiatek
II miejsce – Sierdzińska Nadia – kwitek i czerwone jabłuszko
III miejsce – Bukowska Zuzia – kolorowy bukiet kwiatów
III miejsce – Maternia Hania – lampka nocna
III miejsce – Król – Tomków Gosia – serwis do kawy

4 – latki:

I miejsce – Mikołajczyk Kamil – cudowna patera na cukierki
I miejsce – Gałdyn Mateusz – torebka firmy „Prada”
II miejsce – Ilona Bogdał – kolorowy karmnik dla ptaszków
III miejsce – Moniczewska Malwinka – hawajska palma
III miejsce – Stopka Madzia – skarbonka ozdobiona zakrętkami

5 – latki:

I miejsce – Stanek Adrian – zielony samochód
I miejsce – Rol – Szkaradziński Jaś – odlotowy samolot
II miejsce – Długosz Bartek – rewelacyjny pojemnik
II miejsce – Wątorek Daria – piękny wazon
III miejsce – Kobylarczyk Martyna – prezent dla kota
III miejsce – Milan Krystian – czerwona rajdówka

Dodatkowo przyznano wyróżnienia:

Szczepaniec Martyna
Piotrowska Regina
Kopińska Justyna
Magulski Jaś
Cisoń Barbara
Sikoń Oliwka
Sikoń Amelia
Gil Karolinka
Gil Franuś
Pańszczyk Karol
Mucha Martynka
Milaniak Wiktor
Barglik Julka
Szczepaniec Wiktor
Kowalczyk Agatka
Łaś Wiktoria

Serdecznie gratulujemy laureatom wygranych i życzymy im dalszych sukcesów artystycznych. Na zakończenie spotkania zaproszono rodziców i dzieci do obejrzenia prac wykonanych na konkurs, które są wystawione w jadalni naszego przedszkola.

Oprac. Mgr Maria Gałdyn
Mgr Katarzyna Pająk-Budz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 3 =