Mieć Wyobraźnie Miłosierdzia w Szaflarach

 

Już od kilku lat Szkoła Podstawowa w Szaflarach bierze udział w projekcie „Mieć Wyobraźnie Miłosierdzia”. Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” i nieśli pomoc ludziom potrzebującym. Projekt ten jest kontynuacją, rozpoczętego w 2003 roku, wieloletniego działania wychowawczego zainicjowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego mającego na celu rozbudzenie w młodzieży zainteresowania postacią Małopolanina wszech czasów i jego nauką oraz zaszczepienia i utrwalenia wartości wychowawczych, które wynikają z nauczania i pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Głównym celem projektu jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka. Wiele osób dorosłych zauważa jak wiele młodych nie tyle, że nie chce, ale nie widzi potrzebujących wokół siebie. Dlatego przez różne działania chcemy nie tylko dać młodym możliwość do pomocy ale uwrażliwić ich na potrzeby drugiego człowieka. Tak by kiedyś będąc już dorosłymi widzieli ból i cierpienie swojego sąsiada, kolegi, czy nawet obcego im człowieka.

Całościowym patronem projektu jest nasz Św. Jan Paweł II poprzez działanie młodzież poznaje przesłania i nauczanie „Naszego Papieża.” Projekt uczy też współpracy między sobą, ale także z innymi ludźmi. Działania naszej Młodzieżowej Grupy Wolontariatu nie byłaby możliwa bez wsparcia innych ludzi takich jak dyrekcji, wychowawców i nauczycieli ze szkoły, strażaków z OSP, członków Związku Podhalan, oraz pań z KGW. Tak więc przez projekt staramy się w jedności dbać o siebie nawzajem.

Akcje jakie w tym roku szkolnym podejmowaliśmy to min.

  • Kampania Pola Nadziei ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – głównie osób młodych – rośnie w społeczeństwie małopolskim świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. Zachęcamy do włączenia się w hospicyjny wolontariat.
  • Korowód i Bal Wszystkich Świętych. Przez tą akcje chcieliśmy zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na wartości jakie sobą reprezentowali święci Kościoła Katolickiego.
  • Pamiętaliśmy też o zmarłych po Uroczystości Wszystkich Świętych spotkaliśmy się na parafialnym cmentarzu by pomodlić się przy opuszczonych grobach i zapalić znicza.
  • Zbiórka żywności, która była zorganizowana przed Świętami Bożego Narodzenia żywność zebraną w tym czasie przeznaczyliśmy dla potrzebujących rodzin z naszej parafii.
  • Pomoc Św. Mikołajowi w przygotowaniu paczek dla najmłodszych parafian. Oraz zaprojektowanie plakatów na zbiórkę słodyczy.
  • W okresie Bożego Narodzenia przygotowaliśmy Jasełka dla całej społeczności szkolnej.
  • Wsparliśmy także naszą parafie w przygotowaniu Światowego Dnia Chorych, wspólnie się modliliśmy a także zadbaliśmy o dobra atmosferę w czasie spotkania przy herbacie i ciastku na plebanii.

Mieliśmy zaplanowanych  jeszcze wiele innych akcji jednak i nasze działania powstrzymała epidemia i musieliśmy zawiesić działalność. Mamy jednak nadzieje, że od września będziemy mogli wystartować z nową siłą by pomagać jak największej liczbie osób.

Ks. Dariusz Biernat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 23 = 33