„Święto Patrona Szkoły w Bańskiej Niżnej”

 

4 marca 2020 roku w Szkole Podstawowej im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej odbyło się coroczne Święto Patrona.

Rano wspólnie z pocztem sztandarowym przeszliśmy do kościoła. Tam została odprawiona msza, podczas której wysłuchaliśmy ciekawego i skłaniającego do przemyśleń kazania. Potem wróciliśmy do szkoły. Po modlitwie i złożeniu kwiatów przy rzeźbie naszego patrona i odśpiewaniu hymnu państwowego udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor przywitała licznie zgromadzonych gości: P. Prezesa Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, P. Wójta gminy Szaflary, P. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Szaflarach, sołtysa wsi Bańska Niżna, księdza proboszcza, księdza rekolektanta, Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z grupą strażaków, radnych gminnych, laureatów konkursu „Kto tu rządzi?” wraz  z opiekunami oraz licznie przybyłych mieszkańców wsi i okolic, a także nas – uczniów i naszych nauczycieli.

Potem rozpoczął się koncert scholi „Bogu Miłe”, którą dyrygowała pani Nina Piech, a akompaniował  jej pan Krzysztof Groński. Potem zaprezentowały się dzieci grające na różnych instrumentach, w wykonaniu których usłyszeliśmy m.in. „Odę do radości” i muzykę z serialu „Janosik”.

Później odśpiewaliśmy hymn szkolny, a uczniowie z różnych klas pracujący pod kierunkiem p. S. Bieleckiego, p. R. Chrobak i I.Musiał zaprezentowali ciekawy i dowcipny spektakl  pt. „Nie ma to jak w rodzinie…” o św. Kazimierzu Jagiellończyku i jego rodzeństwie. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że nasz patron miał 5 braci i 7 sióstr, z których  wielu miało bardzo ciekawe życiorysy.  Aktorzy byli poprzebierani w piękne kostiumy, a ich występ wzbogaciła przemyślana scenografia i muzyka.

Następnie poznaliśmy wyniki 20. już edycji organizowanego przez naszą szkołę konkursu pt.: „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”, w której uczestniczą dzieci z małych miejscowości z całej Polski. Gdy jego laureaci otrzymali nagrody, na scenę weszli skocznym krokiem członkowie zespołu regionalnego „Niźnobańscanie”, którzy zaśpiewali i zatańczyli z akompaniamentem kapeli p. Ł. Murzańskiego. Występy zakończyły się gromkimi brawami i pochwałami dla wszystkich uczniów, którzy tego dnia pokazali swoje talenty muzyczne, plastyczne i aktorskie.

Później głos zabrał Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów – pan Grzegorz Przybyło, który podziękował szkole za organizację konkursu promującego pracę samorządu w najmniejszych miejscowościach i przekazał na ręce Pani Dyrektor portret ks. kard. S. Wyszyńskiego – patrona polskich sołtysów, a także obiecał patronat tego stowarzyszenia nad kolejnymi jego edycjami.

Na zakończenie goście i wszyscy uczniowie poszli na mały poczęstunek. Jedliśmy pyszne ciasta i inne słodkości, przygotowane przez naszych rodziców.

W ten sposób zakończyło się kolejne święto naszej szkoły. Wszyscy jego uczestnicy podkreślali, że było one bardzo udane. My uczniowie wiemy, że uczestnictwo w nim jest nie tylko wspólnym obowiązkiem, ale też cenną tradycją naszej szkoły w Bańskiej Niżnej.

Uczniowie klasy V: Michał Adamczyk, Szymon Chrobak,

Gabriela Hreśka, Patryk Kalata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

68 + = 71