Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Skrzypnem

 

Piątek 8 listopada 2019 r. w naszej szkole miał charakter świąteczny. Tego dnia, jak wiele innych szkół w całej Polsce, przystąpiliśmy do akcji „Szkoła do hymnu”, ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Punktualnie o symbolicznej godz. 11:11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”.

Kolejne uroczystości związane ze 101. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości miały miejsce w kościele parafialnym pw. MB Nieustającej Pomocy. O godz. 16.00 została odprawiona, przez ks. proboszcza Adama Biłkę, uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. We Mszy uczestniczył poczet sztandarowy z naszej szkoły, cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele i rodzice na czele z panią dyrektor Brygidą Strzęp oraz mieszkańcy Skrzypnego.

W homilii ks. proboszcz wspomniał jak trudne były dzieje naszego narodu, zanim odzyskaliśmy niepodległość.

Po uroczystej Mszy uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem Pani Iwony Zagól, zaprezentowali wszystkim montaż słowno – muzyczny, który wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń historycznych z dziejów Polski, związanych z datą 11 listopada 1918 roku. Utwory poetyckie, w wykonaniu uczniów, były recytowane z dużą powagą i w atmosferze zadumy; podkreślały nastrój z czasów walki i zmagań    z zaborcami. Uzupełnieniem tych recytacji były pieśni patriotyczne takie jak: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, czy „Marsz Pierwszej Brygady” śpiewane przez szkolny chórek „Skrzypnianki”, prowadzony pod kierownictwem pani Moniki Peciak. Podczas występu chóru wszyscy obecni w kościele mogli włączyć się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzień ten dla wielu był zapewne lekcją patriotyzmu i historii.
Artyści – uczniowie i organizatorzy – pani Monika Peciak i pani Iwona Zagól, tego podniosłego i doskonale przygotowanego spektaklu, zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności. Na zakończenie Pani Dyrektor Brygida Strzęp podziękowała wszystkim tym, którzy występowali i tym, którzy uczestniczyli w takim wspaniałym wydarzeniu tj. – obchodach 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Cały dzień upłynął w radosnej atmosferze wśród widocznych wokół biało-czerwonych barw.

Autor: Iwona Zagól