Turniej Szachowy na Dzień Dziecka oraz świętowanie Dnia Matki

 

31 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Bańskiej Wyżnej uroczyście obchodzono Święto Mamy i Taty połączone z obchodami Dnia Dziecka.

Pięknym śpiewem, recytacją wierszy, zabawnymi scenkami uczniowie klas 1-3 przywitali swoich rodziców zebranych na sali. Programem słowno-muzycznym dzieci najmłodsze z grupy przedszkolnej wyraziły swoje uczucia. Wszyscy byliśmy dumni, że w piękny sposób dzieci mogły podziękować za miłość swoim rodzicom. Dodatkową atrakcją było wręczenie rodzicom własnoręcznie wykonanych prezencików i kolorowych laurek. Po zakończonych występach dzieci udały się do swoich sal, gdzie wraz z rodzicami spędzały czas na wspólnych zabawach. Dla uczniów klas starszych odbyły się zabawy i rozgrywki sportowe. Dla klas trzecich i starszych uczniów odbył się Szkolny Turniej Szachowy, który był podsumowaniem innowacji pedagogicznej prowadzonej przez panią Marię Święs – Trzebunię ,,Szachowanie w Bańskiej Wyżnej”. Turniej został przeprowadzony w ramach organizacji imprezy Dzień Dziecka – turnieje i rozgrywki sportowe w ramach Kampanii „No Promil – No Problem” .

Celem Turnieju szachowego była popularyzacja gry w szachy w szkole, stworzenie możliwości rozegrania meczy szachowych nie tylko uczniom klasy III, którzy byli objęci wprowadzaniem innowacji pedagogicznej, ale również uczniom z innych klas. Świetną okazją do rozegrania Turnieju okazał się Dzień Dziecka. Do Turnieju zgłosiło się 20 uczniów naszej Szkoły.  Rozgrywki przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I- III i dla klas V-VI. Organizatorzy Turnieju zadbali o stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa. Szkolni szachiści zostali zapoznani z Regulaminem Turnieju oraz zasadami fair-play. Młodszym dzieciom kibicowali ich rodzice i młodsze rodzeństwo, a starszym koledzy i koleżanki.

Uczestnicy Turnieju z zapałem i podekscytowaniem rozgrywali swoje partie, zachowywali się zgodnie z zasadami gry i zasadami fair-play. Poziom gry był bardzo dobry, uczniowie klasy III  oraz klas V-VI,  opanowali  znajomość gry w szachy. Zgłoszeni uczestnicy sprawnie poruszali się bierkami po szachownicy, szachowali i potrafili grać końcówki: „szach-mat”. Atrakcją dla klas V-VI była gra z zegarami szachowymi dostarczonymi przez pana Krzysztofa Srokę. Dla  najlepszych zawodników (miejsca I-IV) przygotowano dyplomy oraz nagrody, które zostały wręczone przez panią dyrektor Urszulę Krupę po zakończeniu Turnieju. Pozostali uczestnicy otrzymali upominek rzeczowy – szachy oraz dyplom uczestnictwa. Większość tych dzieci po raz pierwszy miała okazję poznać szachy dopiero w tym roku szkolnym, a na Turnieju zajęła czołowe miejsca. Nagrody  rzeczowe,  zakupiono  ze środków przyznanych w ramach organizacji imprezy Dzień Dziecka – turnieje i rozgrywki sportowe w ramach Kampanii „No Promil – No Problem” .

Kolejnym punktem był występ naszego szkolnego zespołu góralskiego prowadzonego przez Małgorzatę Chodorowicz. Na zakończenie bogatego w różne atrakcje dnia pani Wanda Wykręt przeprowadziła Szkolny Pokaz Talentów, na którym dzieci młodsze i starsze dały pokaz swoich umiejętności tanecznych, wokalnych, recytatorskich i aktorskich, a także opowiedziały o swoich zainteresowaniach m.in. samolotami.

Rada Rodziców przygotowała dla dzieci batoniki i soczki.

 

 Maria Święs – Trzebunia, Krystyna Jarosz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 1