Wspomnienia z obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w powiązaniu ze świętem szkoły w Maruszynie Dolnej.

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Maruszynie Dolnej 14 listopada 2018 roku świętowała obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz uczciła Patrona szkoły – Św. Jana Kantego. Z tej okazji ten dzień rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Maruszynie. Mszę odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz Andrzej Kwak. Uświetnienia tej uroczystości dodała obecność pana dyrektora Szkoły w Maruszynie Górnej Konrada Kuźmińskiego wraz z Pocztem Sztandarowym.
Część oficjalna obchodów tego dnia rozpoczęła się od zasadzenia „Dębu Niepodległości”. To pamiątkowe drzewo zostało zasadzone w obejściu szkoły przez zaproszonych gości tj. przez Panią Alicję Garbacz – sekretarza Gminy Szaflary, przedstawicieli rodziców oraz pana dyrektora naszej szkoły – Jana Królczyka.
Następnym punktem programu było ślubowanie uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej, którzy od tego wydarzenia stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Uroczystego pasowania pierwszoklasistów dokonał dyrektor szkoły Jan Królczyk.
Kolejnym punktem obchodów był występ uczniów ze scenką
z życia i działalności Św. Jana Kantego. Scenariusz został oparty na legendzie o rozbitym dzbanie, który cudownie skleił się za sprawą Św. Jana Kantego. Scenariusz opracowały
i przygotowały uczniów panie Renata Zagól i Renata Jagoda.
Z okazji 100-lecia niepodległości uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny. Zgromadzeni goście i cała społeczność szkolna miała możliwość wysłuchania poezji patriotycznej wyrecytowanej przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie ci byli jednocześnie autorami tych wierszy. Uczniowie, nagrodzeni w Gminnym Konkursie Poetyckim pt. „Piórem z serca dla niepodległej” to Joanna Mucha uczennica klasy szóstej – I miejsce, Maksymilian  Walkosz uczeń klasy czwartej II miejsce, Anna Bartoszek uczennica klasy III – wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym zaś paniom Renacie Jagodzie, Renacie Zagól i Bożenie Huzior dziękujemy za przygotowanie uczniów do tego konkursu.
Miłym akcentem, podczas obchodów tych uroczystości było śpiewanie pieśni patriotycznych przez poszczególne klasy, przy akompaniamencie kleryka Wojciecha Leśniaka.
Podsumowując tak wspaniałą uroczystość należy pogratulować wszystkim nagrodzonym  uczniom w konkursach w ramach gminnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gratulujemy Karolinie Szczerba z klasy szóstej , laureatce konkursu na prezentację multimedialną organizowanego przez szkołę w Skrzypnem. W tym samym konkursie udział brali Szymon Walkosz z klasy trzeciej gimnazjum oraz Adrian Strama z klasy piątej. Brawo! Dziękujemy również nauczycielkom Renacie Jagodzie i Renacie Zagól za przygotowanie uczniów do konkursu.
Gratulacje należą się także uczniom z naszej szkoły, którzy w konkursie plastycznym pt. „Wizerunek orła białego zmieniającego się na przestrzeni wieków w formie kartki pocztowej” zdobyli wyróżnienia i nagrody. I miejsce ex aequo uzyskali Daniel Walkosz z klasy VIII szkoły podstawowej i Agnieszka Pawlikowska z klasy trzeciej gimnazjum, II miejsce zdobyły Anna Bartoszek z klasy trzeciej szkoły podstawowej i Agnieszka Buńda z klasy trzeciej gimnazjum, III miejsce uzyskali Karolina Szczerba z klasa szóstej i Eryk Gil z klasy siódmej szkoły podstawowej. Wyróżniono dwóch uczniów ze szkoły podstawowej, Zuzannę Borkowską i Zuzannę Karwaczka z klasy piątej szkoły podstawowej. Dziękujemy nauczycielkom Annie Królczyk, i Bożenie Huzior za opiekę nad uczniami przygotowującymi prace plastyczne.

Jesteśmy wdzięczni uczniom, którzy wykonali pracę plastyczną na gminny konkurs organizowany przez szkołę w Borze pt. „Piękna nasza Polska cała” oraz uczniom ,którzy wzięli udział w gminnych konkursach plastycznych organizowanych przez Szkołę Podstawową w Maruszynie Górnej pod nazwą „na100latkina100lecie”. Paniom Annie Królczyk, i Bożenie Huzior dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursów.

Za szczególny wkład w przygotowanie scenografii i akademii szkolnej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę dziękujemy paniom Annie Królczyk, Renacie Zagól, Joannie Żółtek- Babiarz i Renacie Jagodzie oraz klerykowi Wojciechowi Leśniakowi za  rozśpiewanie naszej społeczności szkolnej. Dziękujemy również zespołowi „Terne Chawe” za występ i pani Aleksandrze Mirdze za przygotowanie dzieci.

Samorząd Uczniowski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 2