Szaflary u progu niepodległości- Szkoła w Szaflarach świetuje 100-lecie odzyskania niepodległości

9 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski. W tym roku była szczególna okazja do świętowania, bowiem obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Ponadto wzięliśmy udział w akcji Rekord dla Niepodległej, która polegała na odśpiewaniu o godz. 11.11 czterech zwrotek hymnu narodowego.
Akademia miała wymiar bardzo lokalny. Odwoływała się do wydarzeń, które odbywały się w Szaflarach przed, w czasie i po wojnie. Aktorzy wcielili się w role miejscowych postaci, które w tym czasie pełniły ważne funkcje społeczne we wsi. Zapewne nie byłoby to możliwe bez znajomości historii Szaflar, a w tym pomogli nauczyciele: pani Katarzyna Fiedler i pan Jarosław Szlęk. Oprawę muzyczną tradycyjnie zapewniła pani Agnieszka Zając, a nad multimediami czuwał pan Kazimierz Dygoń. 
Wszystkim serdecznie dziękujemy za tak piękną i żywą lekcję patriotyzmu naszej małej ojczyzny. Teraz każdy uczeń lepiej będzie rozumiał wydarzenia tamtych lat. Zasłużyliście na ogromne brawa. 

Mariola Pajerska 

W czasie tegorocznej akademii z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy w naszej szkole odtworzyć atmosferę, jaka przed stu laty panowała w Szaflarach. Chcieliśmy to osiągnąć dzięki przedstawieniu „Szaflary u progu niepodległości”. 
W I scenie odbywa się rozmowa mieszkanki Szaflar Magdy (Magdalena Gał) z Bartkiem (Bartłomiej Stopka), który po kilkumiesięcznej nieobecności wraca z Węgier z prac polowych. Zauważa on krzyż na Ranisbergu i wypytuje o niego Magdę. Magda relacjonuje mu przebieg niedawnych uroczystości związanych z postawieniem krzyża grunwaldzkiego. Z kolei dziewczyna wypytuje Bartka o wieści ze świata i dowiaduje się, że w Europie jest bardzo niespokojnie po zabójstwie księcia Ferdynanda w Sarajewie. Oboje niepokoją się, jak dalej rozwinie się sytuacja.

W II scenie rozmawiają młodzi górale – Hanka (Julia Jarząbek) i Marcin (Damian Kasperek). Oboje przeczuwają, że niebawem może się zdarzyć coś bardzo niedobrego. I nie mylą się, bo oto przysiężny gminy Maślanka (Michał Warniczek) wiesza ogłoszenie o mobilizacji mężczyzn do wojska austriackiego, czym wprawia w rozpacz Hankę i Marcina. 
W III scenie odbywa się procesja prowadzona przez księdza proboszcza Maurycego Rorttermunda (Krzysztof Mąka), w której odprowadzani są na pociąg mieszkańcy Szaflar wcieleni do wojska. Następuje wzruszająca scena pożegnania. W kolejnej odsłonie słychać dwie piosenki „Wojenko, wojenko” (Natalia Gał i Magdalena Gał) oraz „Rozkwitały pąki” (Magdalena Gał), a publiczność może również na ekranie zobaczyć fragmenty archiwalnego filmu z czasów I wojny światowej ukazującego grozę wojny.

W IV scenie następuje pełne radości powitanie powracających z wojny mieszkańców Szaflar. 
W kolejnej, V scenie, Agnieszka (Izabela Kula) i Ludwina (Caroline Kalata) z pomocą Magdy i Hanki z zapałem przygotowują kokardki biało – czerwone, które mają zostać sprzedane i stanowić pomoc materialną dla ofiar wojny.

Końcowa, VI scena, przedstawia wiec w rynku w Szaflarach, w czasie którego przemawiają wójt Jędrzej Kamiński (Kamil Dzierżęga), ksiądz Maurycy Rottermund, kierownik szkoły Tadeusz Palczewski (Piotr Galica) i rotmistrz Mariusz Zaruski (Dawid Szaflarski), który przeprowadza ślubowanie Ojczyźnie ? Polsce. Wiec kończy się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym odbiorem publiczności i wskazało na potrzebę przybliżania lokalnej historii i przeżyć zwykłych ludzi uwikłanych w wielką historię. 
Dopełnieniem przedstawienia były piosenki odśpiewane przez harcerzy i Kabatinki. Zaprezentowane przez nich piosenki zostały wykonane po raz pierwszy dzień wcześniej w czasie VI Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża w Odrowążu.

Autorem zdjęć jest pani Kinga Krzysztofek. Zapraszamy również do galerii zdjęć i filmów: web.facebook.com/profile.php?id=100016263540318 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 7