Dnia 14 maja 2018r. odbyła się dwudniowa wycieczka do Warszawy. Brali w niej udział uczniowie klasy szóstej i siódmej Szkoły Podstawowej w Borze, klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Szaflarach wraz z opiekunami panią Dominiką Sięką-Guzdą, panią Barbarą Balicką, panią Katarzyną Hosiawą oraz panem Markiem Wojtoniem.
Wycieczka była zorganizowana w celu poznania zabytków stolicy, poszerzenia wiedzy historycznej, poprzez udział w żywej lekcji historii podczas zwiedzania muzeum Powstania Warszawskiego oraz Starówki.
O godzinie 23: 45 zebraliśmy się pod remizą OSP w Borze, gdzie czekaliśmy na autokar, po zajęciu miejsc w autokarze i spakowaniu bagaży wyruszyliśmy do Szaflar, aby zabrać grupę tam czekającą , następnie o godzinie 0: 30 pojechaliśmy po ostatnią grupę do Ludźmierza i udaliśmy się w drogę do Warszawy. W autobusie wszyscy spali, więc podróż minęła szybko i miło , mimo tego, że jechaliśmy osiem godzin.
O godzinie 8: 00 byliśmy już w Centrum Nauki Kopernik i rozpoczęliśmy czterogodzinne zwiedzanie tego interaktywnego muzeum nauki. Było tam około 400 eksponatów, opisujących prawa różnych dziedzin nauki: matematyki, fizyki, chemii, architektury, emocji itp. O godzinie 13: 00 udaliśmy się na obiad, po którym spotkaliśmy się z przewodnikiem i pojechaliśmy do muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to miejsce niezwykłe na mapie Warszawy, zwiedzając można poczuć co czuli i przeżywali nasi przodkowie podczas 63 dni nierównej walki w Powstaniu Warszawskim. W muzeum zbieraliśmy kartki z kalendarza będące zapisem każdego dnia powstania, mogliśmy posłuchać relacji uczestników, a nawet przejść się zrekonstruowanymi kanałami, które przemierzali powstańcy.
O 16: 00 udaliśmy się do centrum handlowego Złote Tarasy, w celu zaspokojenia głodu i zrobienia drobnych zakupów. Następnie metrem udaliśmy się do miejsca, w którym byliśmy zakwaterowani, czyli THE ORANGE HOSTEL. Wieczór spędziliśmy pierwsze w kolejce do łazienek, a następnie na wspólnych rozmowach i zabawach.
Po przespanej nocy zjedliśmy śniadanie i po posprzątaniu pokoi udaliśmy się na dalsze zwiedzanie stolicy. Najpierw pojechaliśmy na starówkę, tam spotkaliśmy sympatycznego przewodnika, który miał nas oprowadzać po Warszawie. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Placu Zamkowego, na którym znajduje się Kolumna Zygmunta a następnie zabytkowymi uliczkami dotarliśmy do placu z pomnikiem Syrenki, gdzie mieliśmy chwilkę czasu na drobne zakupy. Następnie udaliśmy się pod Barbakan i pomnik Małego Powstańca, stamtąd skierowaliśmy się pod siedzibę prezydenta RP oraz pomnik Nieznanego Żołnierza.
Po obejrzeniu starówki udaliśmy się do Łazienek. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy pomnik marszałka Piłsudzkiego, jego samochód a następnie zobaczyliśmy Pałac na Wodzie, pomnik Chopina, Sienkiewicza, Oranżerię i przepiękne ogrody. Po krótkim spacerze wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy pożegnać się z Warszawą oglądając panoramę stolicy z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki. Koło godziny 17: 30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Zatrzymaliśmy się jeszcze na obowiązkowej kolacji w Mc Donald’s i koło godziny 1:00 byliśmy w domu.
Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ wzięli w niej udział ciekawi ludzie z różnych szkół i miejscowości, pogodni opiekunowie i miło było spędzić te dwa dni w tak dobrym towarzystwie. Warszawa jest pięknym miastem i chciałabym jeszcze do niej kiedyś wrócić.
Marysia Milan kl.7