Spotkanie z muzyką tradycyjną w Maruszynie Dolnej

Z niespodziewaną wizytą gościli w naszej Szkole muzycy z Ukrainy. Dwoje artystów spotkało się z klasą szóstą , by dać krótki koncert , poopowiadać o instrumentach i muzyce tradycyjnej oraz posłuchać naszej góralskiej nuty. Szybko nawiązali kontakt z naszymi uczniami, ponieważ doskonale mówią po polsku, znają nasz folklor i uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych naszego kraju. Oprócz prezentowanej muzyki interesujące były opowieści Antona o budowie, historii i powstawaniu tradycyjnych instrumentów ludowych.

Zabrakło czasu na naukę zapomnianych polskich /!/ tańców ludowych , ale padła z ich strony obietnica o wiosennym powrocie do Maruszyny. Czekamy .

Andżela Zajcewa- skończyła Akademię Muzyczną w Kijowie w klasie skrzypiec, od wielu lat zajmuje się folklorem i muzyką dawną . Członkini wielu zespołów m.in.”Nova Radist”, „Kijowskie Torty”, „Kapela Niwińskich” i „Top Orkestra”. Stypendystka Gaude Polonia w 2012roku. Gra na skrzypcach , fidelach , śpiewa oraz prowadzi naukę tańców ludowych.

Anton Korolev- urodzony w Kijowie , mieszka od kilku lat w Polsce , gdzie koncertuje z wieloma zespołami polskimi , gra na skrzypcach, lirze korbowej, bandurze, tarocie i przede wszystkim na dudach. Instrumenty te wykonuje samodzielnie , biorąc naukę u mistrzów na Ukrainie, w Polsce i Hiszpanii.

Maria Felsztyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 2