II Rajd – ZSPiG Skrzypne

„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam
włączyć się w długi szereg pokoleń,
by przekazać następnym wspólne dobro –
Ojczyznę”


Św. Jan Paweł II

Tych słów z pewnością nie znali partyzanci – „Chłopcy z Bucznika”, na których spoczywał ciężar walki z okupantem, zanim na Podhalu swą działalność rozpoczęły pierwsze oddziały Armii Krajowej, a którzy to ze wszech miar postępowali według słów zawartych w tej sentencji.

II Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego AK Kpt. Bolesława Duszy „Szaroty” „Chłopcy z Bucznika”, który odbył się dnia 30 września bieżącego roku, dedykowany był pamięci żołnierzy pierwszego oddziału partyzanckiego Podhala walczących
o niepodległość Polski oraz najmłodszego partyzanta OP AK „Szaroty”
śp. Władysława Szepelaka „Młodego ” z Bielanki.

Kolejny już rajd rozpoczął się w miejscowości Bielanka w Lesie Bucznik. Nasza grupa – uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem: Maciej Bafia, Adrian Bartoszek, Aneta Blacha, Weronika Jarosz, Manuela Kula, Katarzyna Maciasz, Arkadiusz Mrugała, Sylwia Piszczór, Kamil Rzadkosz, Adam Rzepka, Kacper Sikoń, Izabela Szeliga, Krystian Ulman oraz pani Lucyna Bafia i pani Brygida Strzęp do miejsca spotkania dotarła pieszo. Busem dojechaliśmy do Sieniawy i stamtąd drogą przez przepiękny o tej porze roku las doszliśmy do miejsca inauguracji Rajdu. Tam po zapaleniu zniczy
i złożeniu wiązanki kwiatów przy obelisku wybudowanym przez Władysława Szepelaka  ps.” Młody” – żołnierza AK oraz uroczystej Mszy Św. nastąpiła rekonstrukcja wydarzeń z dawnych lat w wykonaniu Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica”. GRH „Błyskawica” unaoczniła nam Przysięgę Partyzancką składaną w Buczniku przez żołnierzy „Szaroty”. Miejsce to sprzyjało, aby w skupieniu i zadumie słuchać historii tego miejsca i wydarzeń z nim związanych.

Następnie po omówieniu spraw organizacyjnych przez inicjatorów rajdu udaliśmy się na kolejny etap tego wspaniałego wydarzenia. Wędrowaliśmy obok domu państwa Szepelaków i symbolicznego grobu, gdzie po nieudanej akcji ujęcia „Szaroty” przez Gestapo spoczywały zwłoki zamordowanych: „Kasprowego”, „Kosa” i „Babci”.

II etap rajdu wymagał od nas sporo wysiłku, bowiem z końca Bielanki niebieskim szlakiem przechodziliśmy obok wzgórza Kierówka i podchodziliśmy pod Żeleżnicę – górę, która stanowi jeden z najwyższych punktów na grzbiecie Pasma Podhalańskiego, wzdłuż którego w latach II wojny światowej biegła granica Generalnej Guberni i faszystowskiej Słowacji. Pod wierchem Żeleźnicy znajduje się Ołtarz Papieski oraz Tablica Pamięci.

Kiedy odpoczywaliśmy, delektując się wspaniałą grochówką ugotowaną przez miejscowe gospodynie, trójka naszych uczniów: Maciek Bafia, Aneta Cudzich
i Kacper Sikoń reprezentowali naszą szkolę w Biegu na orientację im. Władysława Szepelaka ps. „Młody”, na którym musieli wykazać się wytrzymałością, sprawnością fizyczną i wiedzą historyczną.

Spod Żeleźnicy schodziliśmy polna ścieżką w kierunku Bukowiny Oś. Odrowąż,
a potem drogą asfaltową w kierunku Odrowąża. Mijając kościół i cmentarz, dotarliśmy do końca naszej wędrówki, gdzie nastąpiło zakończenie i podsumowanie rajdu. 
Wszyscy otrzymaliśmy pamiątki: koszulki rajdowe i dyplomy za uczestnictwo.
Tu również nastąpiło podsumowanie Biegu na orientację, rozdanie medali, pucharów i nagród książkowych. Nasza reprezentacja Zespołu Szkoły Podstawowej
i Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem zdobyła II miejsce
i srebrny puchar za sprawność i wiedzę historyczną. Wielki to dla nas zaszczyt
i szczególne wyróżnienie, które sprawiły nam wyjątkową radość i satysfakcję
z dobrze wypełnionego zadania.


Na koniec zwycięzcy biegu udali się na cmentarz, gdzie znajduje się symboliczna mogiła Kpt. Bolesława Duszy ps. „Szarota” oraz grób jego rodziny i pomnik ofiar II wojny światowej. Tam złożyliśmy wiązanki kwiatów, zapaliliśmy znicze, oddając hołd tym, którzy oddali własne życie za Ojczyznę.

Cel naszego rajdu, którym było uczczenie naszych podhalańskich został osiągnięty. Można go podsumować słowami Św. Jana Pawła II:

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość
i sprawiedliwość,
uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro jakim jest wolna Ojczyzna”.

                                   

Uczestnicy Rajdu kpt. „Szaroty” ze Skrzypnego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 66 = 74