Kto był tutaj w środę 25 maja 2016 roku, ten wie, że to nie żaden slogan, ale fakt. Sala gimnastyczna: po lewej uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze, po prawej zaproszeni goście, po środku fotel bujany, stolik i nocna lampka do czytania. Gdy zaproszeni goście kolejno siadali w fotelu i otwierali książki, by przeczytać z nich dzieciom swoje ulubione fragmenty, świat fantazji porywał wszystkich obecnych na sali. Koziołek Matołek Kornela Makuszyńskiego przybył tu prosto z Pacanowa, by fikać i psocić – jak nie śmiać się do łez z tych jego ponadczasowych figli? Czyżby przywiozła go tu Lokomotywa Juliana Tuwima, o której wiemy, że krótko stała na stacji, by pociągnąć w nieznane wszystkie wagony? Kwoka Jana Brzechwy uczyła? dobrych manier – my też się czegoś nauczyliśmy z jej dokonań. Kłamczucha (Jan Brzechwa) kłamała, lecz wszyscy wiedzieli, że to bzdury. Na tapczanie leżał Leń (Jan Brzechwa) i niewiele się mu chciało – nie bierzmy z niego przykładu. A Orzech… no cóż – wciąż był cały (Jan Brzechwa)!
To było popołudnie zaproszonych gości dla gości obecnych – uczniów klas O – VI. To oni zdecydowali, co się tu będzie dziać. A działo się tyle, ile byliśmy sobie w stanie wyobrazić, słysząc interpretacje utworów, które na trwale zapisały się w literaturze polskiej. Dziękujemy pani sołtys Stanisławie Jarząbek, pani poetce Ludwinie Jarząbek, panu komendantowi Ochotniczej Straży Pożarnej Józefowi Gackowi, panu Adamowi Kustwanowi – naszemu przewodnikowi na górskich szlakach, pani Karolinie Stopce, panu Tymoszeuszowi Derebasowi – dyrektorowi ośrodka zdrowia w Szaflarach, proboszczowi Andrzejowi Kamińskiemu, pani Marii Piszczek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Szaflarach, pani Monice Dzwolak-Grubarek z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu, pani Natalii Staszel z Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach, pani skarbnik z gminy Szaflary Annie Golonce oraz pani Bożenie Bąk – nauczycielce języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Borze.
Skąd pomysł, by środowe popołudnie urozmaicić czytaniem? „Dorośli czytają dzieciom” to wydarzenie zwieńczające projekt „Książki naszych marzeń”, w którym Szkoła Podstawowa w Borze wzięła udział w roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016. Dzięki projektowi biblioteka szkolna w Borze powiększyła się o 56 woluminów wytypowanych przez samych uczniów. Teraz dzieci nie tylko mogą słuchać, jak inni czytają, ale przede wszystkim mogą wypożyczać i czytać swoje ulubione lektury.
A zatem… Otwórzcie książki na dowolnej stronie. Kto czyta następny fragment?
Tekst: Bożena Bąk
Zdjęcia: Anna Kalata