Małopolski Program Edukacji Zdrowotnej w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Wyżnej

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym bierze udział w Małopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, z którym współpracują liczne instytucje prowadzące profilaktyczne działania i programy zmierzające do kształtowania prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży.

W ramach programu zostały przeprowadzone dwie kampanie: Dni Ciszy oraz dzień pod hasłem „Jedz warzywa i owoce, a otrzymasz nowe moce”.

W „Dni Ciszy” w naszej szkole starsi uczniowie przygotowali plakaty i na każdej przerwie spędzali czas z młodszymi dziećmi z Oddziału Przedszkolnego oraz klas I-III, zwracając im uwagę na zachowanie ciszy. Wymagało to od dzieci ogromnej samokontroli, ale same zauważyły, że zachowując się ciszej podczas przerwy, lepiej odpoczywają po wysiłku umysłowym na lekcji. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciele przeprowadzili z uczniami rozmowy o potrzebie dbania o słuch oraz skutkach przebywania w głośnych pomieszczeniach oraz słuchania głośnej muzyki. Szczególnie zadowoleni byli w tych dniach nauczyciele i osoby pracujące w obsłudze szkoły.

„Jedz warzywa i owoce, a otrzymasz nowe moce” to kampania, która promowała wśród naszych uczniów spożywanie owoców i warzyw. Młodsi uczniowie w tym dniu, mieli za zadanie przyjść do szkoły przebrani za swój ulubiony owoc, warzywo lub z jego emblematem. Starsi uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek zbiór zagadek dotyczących owoców i warzyw. Nagrodą za prawidłową odpowiedź była oczywiście zdrowa, pyszna cząstka mandarynki oraz kolorowanka o tematyce owocowo-warzywnej. Uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III w tym dniu zapełnili również swoimi pracami plastycznymi szkolny kosz owoców i warzyw.

Anna Wyroba – Rypel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

76 + = 82