25 listopada 2015 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem obchodzono wielkie święto gwary podhalańskiej. Do Skrzypnego przybyli reprezentanci wszystkich szkół i placówek oświatowych z Gminy Szaflary, by wziąć udział w XXIV Gminnym Konkursie Recytatorsko – Gawędziarskim im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona.
Konkurs w Skrzypnem jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu imprez propagujących kulturę regionalną, dlatego też przygotowywany jest z ogromnym zaangażowaniem wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły przy aktywnym i wydatnym wsparciu uczniów oraz ich rodziców.
W tym roku Patronat Honorowy nad konkursem pełniła Pani Poseł Anna Paluch, organizatorami byli Wójt Gminy Szaflary i ZSPiG w Skrzypnem, a współorganizatorami Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu i Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach.
Wśród Grona Sponsorów tegorocznego konkursu, którzy zechcieli wesprzeć skromny budżet organizacyjny znaleźli się – Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach, Radny Rady Powiatu Nowotarskiego pan Jacek Król, Biuro Poselskie pani poseł Anny Paluch, wicestarosta Władysław Tylka, urzędujący członek zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Termy w Szaflarach, Termy w Bukowinie Tatrzańskiej, Termy „Gorący Potok” w Szaflarach, Związek Podhalan Oddział w Skrzypnem, Firma Majerczyk w Skrzypnem.
W konkursie wzięło udział 51 uczestników – reprezentantów 8 szkół podstawowych i 7 gimnazjów oraz przedszkola z terenu Gminy Szaflary, którzy występowali w trzech grupach wiekowych i dwóch kategoriach: gawęda i recytacje. Ogromnie cieszy ciągle pielęgnowane zainteresowanie dzieci i ich pedagogów skrzypniańskim konkursem. To zaangażowanie uczniów
oraz ustawiczna praca opiekunów przygotowujących dzieci i młodzież jest wspaniałym świadectwem nadal żywej podhalańskiej tradycji.
Prowadzone przez młodych artystów recytacje i gawędy były wspaniałym spektaklem, będącym rezultatem ich bardzo dobrego przygotowania, odzwierciedleniem wyjątkowej dbałości o czystość gwary. Występy przed obliczami Komisji – niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie kultury regionu podhalańskiego utwierdzają w przekonaniu, że to góralska tożsamość zobowiązuje nas do szczególnej troski, aby gwara „ojców nasych” nie zginęła.
Z wielką wdzięcznością podkreślić należy, że tego typu festiwal kultury podhalańskiej nie byłby możliwy bez udziału Ludzi gorącego i szczodrobliwego serca – naszych Dostojnych Gości i Sponsorów. Władze oświatowe reprezentowała pani dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty Bożena Bryl, władze samorządowe reprezentował pan wicestarosta Władysław Tylka, pani skarbnik Gminy Szaflary Anna Golonka, radny Rady Powiatu Jacek Król i radna Rady Gminy Barbara Chramiec. Przybył do nas również nasz niezawodny przyjaciel Tadeusz Watycha – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, obecna była pani Dorota Stolarczyk z Gminnego Zespołu Oświaty oraz pan Mateusz Rusnak z Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach.
Przybyli goście oraz uczestnicy konkursu mogli zobaczyć przedstawienie w wykonaniu członków zespołu „Mali Skrzypnianie”, prowadzonego przez panią Annę Mrowcę i pana Andrzeja Stramę.
Zespołowi towarzyszyła kapela pod kierunkiem Pana Czesława Joniaka.
Wspaniałe występy uczestników konkursu oceniały dwie komisje konkursowe: pan dr Roman Dzioboń (przewodniczący), pani Wanda Szado-Kudasikowa i pani Maria Frączysta oraz pani dr Anna Mlekodaj (przewodnicząca), pani Aniela Król i pani Anna Mrowca.
Przed ogłoszeniem wyników komisja podzieliła się swoimi spostrzeżenia oraz przekazała walory, na które szczególnie zwracano uwagę, dokonując ocen występów m.in. właściwy dobór tekstów do wieku i płci uczestników, poprawną gwarę, formę prezentacji utworów oraz ogólne wrażenie artystyczne.
W najmłodszej grupie wiekowej klas 0-III szkoły podstawowej przesłuchano 24 uczniów.
Poniżej przedstawiamy wyniki przesłuchań:
Grupa wiekowa 0-III:
Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce Szymon Rychtarczyk
II miejsce Natalia Szostak
III miejsce Sandra Zagórska
Wyróżnienie Emilia Makuch
Wyróżnienie Zofia Piszczór
Klasyfikacja w kategorii gawęd:
I miejsce Bartłomiej Fatla
II miejsce Łukasz Żukowski
III miejsce Szymon Repa
Wyróżnienie: Kamil Sikoń
Wyróżnienie: Łukasz Waliczek
Ponadto jury postanowiło przyznać wyróżnienie dla Jakuba Trebunia-Tutki za umiejętność prezentowania paradnego ubrania góralskiego.
W grupie wiekowej klas IV-VI szkoły podstawowej przesłuchano 15 recytatorów
i gawędziarzy.
Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce Alicja Żukowska
II miejsce Weronika Jarosz
III miejsce Maciej Buńda
III miejsce Magdalena Gał
W kategorii gawęd:
I miejsce Agnieszka Buńda
II miejsce Paweł Urbaś
III miejsce Izabela Repa
Wyróżnienie Bartłomiej Stopka
Wyróżnienie Kamila Jarząbek
W grupie gimnazjalistów komisja przesłuchała łącznie 12 uczniów.
W kategorii recytacji poszczególne miejsca zajęli:
I miejsce Ewelina Gubała
II miejsce Justyna Szostak
III miejsce Anna Łaś
III miejsce Barbara Kucharska
W kategorii gawęd:
I miejsce Stanisław Kwak
II miejsce Jan Strama
III miejsce Patrycja Jarosz
III miejsce Wiktoria Sąder
Ponadto każdy uczestnik konkursu zdobywał punkty dla swojej szkoły zgodnie z zasadą: za każde I miejsce – 4 punkty, za II miejsce – 3 punkty, za III miejsce – 2 punkty, a za każde wyróżnienie po 1 punkcie.
W ten sposób w klasyfikacji ogólnej:
I miejsce zdobył ZSPiG w Skrzypnem, uzyskując 19 punktów
II miejsce ZSPiG w Bańskiej Wyżnej, uzyskując 16 punktów
III miejsce ZSPiG w Maruszynie Dolnej- 11 punktów
IV miejsce ZSPiG w Szaflarach – 8 punktów
IV miejsce ZSPiG w Maruszynie Górnej- 8 punktów
V miejsce Gminne Przedszkole w Szaflarach – 2 punkty
V miejsce ZSPiG w Zaskalu – 2 punkty
VI miejsce Szkoła Podstawowa w Borze- 1 punkt
VII miejsce ZSPiG w Bańskiej Niżnej
Zdobywcy I i II miejsca w każdej grupie wiekowej i w każdej kategorii będą reprezentować Gminę Szaflary na Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Nr 2 w Białym Dunajcu, który odbędzie się 14.01.2016 r.
Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom oraz przybyłym gościom za pomoc w organizacji i uświetnieniu tego wspaniałego święta kultury podhalańskiej, za ich bezinteresowność i szczodre serca. To dzięki ich zaangażowaniu nie tylko laureaci, ale każdy uczestnik naszego konkursu, został nagrodzony.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Opiekunów przygotowujących recytatorów i gawędziarzy – autorów przepięknego spektaklu gwary podhalańskiej.
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA