„Kochamy polskie warzywa i owoce” – podsumowanie kampanii „Pora na pomidora” w oddziałach wczesnoszkolnych ZSPiG Maruszynie Górnej

Ile niesamowitych wrażeń i emocji przyniósł ten długo oczekiwany w naszej szkole dzień pod nazwą „Pora na pomidora”. Długo do niego przygotowywaliśmy się poznając wartości odżywcze smakowe i zdrowotne polskich warzyw i owoców, promowanych w czasie trwania tej akcji. Wszyscy znamy je doskonale z własnego doświadczenia, gdyż codziennie je spożywamy. Akcja uświadomiła wszystkim dzieciakom jak cudowne są nasze rodzime owoce i warzywa. Dzieciaki przekonały się, że nie trzeba szukać oryginalnych zagranicznych rarytasów, bo nasze są równie smaczne i zdrowe.

 Dzień rozpoczął się inaczej niż zwykle. Wszyscy do szkoły przybyli obładowani pakunkami, które zawierały niezbędne przybory, narzędzia i smakołyki. Po omówieniu planu zajęć na dzień dzisiejszy przystąpiliśmy do działania.

Zajęcia rozpoczęły się od rozśpiewania i zabawy z piosenką pt. „Ogórek, ogórek, ogórek, zielony ma garniturek…” Zabawa ta przeniosła się do teatrzyku, przy którym dzieci dopasowywały do ilustracji, podpisy czytając globalnie zgromadzone wyrazy. Po doskonałym działaniu z kukiełkami-warzywami, dzieciaki doskonale bawili się z wierszem Jana Brzechwy „ Na straganie”. Improwizacje ruchowe kukiełek-warzywek wyzwoliły w nich wiele niesamowitych pomysłów i zabawnych reakcji.

W dalszej części zajęć przeszliśmy do innych zadań przy tablicy interaktywnej, gdzie dzieciaki realizację zadań matematycznych łączyły z ruchem. Przeliczanie, wybieranie, przekładanie, sortowanie tylko polskich warzyw i owoców kształtowało umiejętności matematyczne i ruchowe.
W części plastycznej ; malowanie, wycinanie, naklejanie i układanie w koszach przepięknych kompozycji owocowo warzywnych tylko z polskich pól i sadów.

Zwieńczeniem dnia były chyba najbardziej oczekiwane przez wszystkich zajęcia: ……………to, jest……….. robienie przepysznych kanapek i to własnoręcznie. Były to zajęcia, które wyzwoliły w małych kucharzach najwięcej energii i inwencji twórczych. Z wielkim przejęciem i w ogromnym skupieniu powstawały przepiękne, kolorowe i jak się potem okazało przepyszne kanapki, których nie powstydziłby się niejeden Master szef.

Podsumowaniem dnia stało się wspólne ucztowanie wszystkich uczestników akcji w naszej szkole. Odbyło się ono na głównym korytarzu szkoły, na tle wspaniałej dekoracji z głównym bohaterem  – Pomidorem. Wszystkie grupy klasowe przygotowane specjały przyniosły na jeden wspólny stół, który stał się przepiękną kompozycją pyszności z polskich warzyw i owoców. A piosenka „Ogórek, ogórek, ogórek” stała się przebojem dnia.
Do zobaczenia w przyszłym roku.

Wychowawca klasy I
mgr Tomasz Mazur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 2 =