„Śniadanie daje moc” w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej

Drugi rok rzędu nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskiej akcji promującej zdrowe żywienie „Śniadanie daje moc”. Honorowy patronat nad akcją objęli m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Minister Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Głównym celem programu jest pokazanie uczniom,  że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.

Finał akcji, który odbył się 6 listopada, poprzedzony był skrupulatnymi przygotowaniami polegającymi na przekazaniu uczniom klas 0-III  podstawowych zasad zdrowego żywienia i promocji zdrowia. Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej realizowane były wytyczne proponowane przez ogólnopolskich koordynatorów. Dzięki zgłoszeniu klas do programu i zarejestrowaniu w odpowiednim terminie, wychowawcy mogli korzystać ze wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych i finału akcji na terenie szkoły. Najmłodsze klasy naszej szkoły pod okiem opiekunów: Oddziału Przedszkolnego- pani Lucyny Leśniak-Mazur, klasy I – pana Tomasza Mazura, klasy II –pani Heleny Zapotocznej i klasy III – pani Małgorzaty Potyra poznawali tajniki zdrowego odżywiania oraz wykonali dekoracje i stroje na dzień finałowy.  Działania są wpisane w plan starań o przyjęcie naszej szkoły do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

W dniu akcji dzieci przyniosły niezbędne produkty, sprzęt i narzędzia do wykonania zdrowych i kolorowych kanapek. W całej szkole od samego rana roznosiły się wspaniałe zapachy, które zachęcały dzieci do wspólnego ucztowania. Najmłodsi naszej szkoły doskonale się bawili podczas pracy, nikomu nie stała się żadna krzywda; wszak nie pierwszy raz posługiwali się  nożami do krojenia i smarowania, robią to na bieżąco na zajęciach edukacyjnych.  Efekt końcowy był imponujący – kolorowe wyspy owocowe  i warzywne oraz własnoręcznie wykonane kanapki. Na stołach gościły również owoce, warzywa oraz soki, które uczniowie otrzymują już drugi rok, w ramach ogólnopolskiego programu „Owoce i warzywa w szkole” prowadzonego w naszej szkole przez panią Beatę Serwatowicz. Długo trwało rozkoszowanie się własnoręcznie przygotowanym śniadaniem. Po zakończeniu posiłku dzieci wspólnie odśpiewały piosenki związane z warzywami i owocami.

Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole. Nie możemy już się doczekać kolejne edycji akcji. Pomysły wciąż kiełkują nowe i coraz smaczniejsze. Do zobaczenia w przyszłym roku.

mgr. T.Mazur
mgr E. Kuźmińska
zdjęcia T.Mazur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 3 =