Odblaskowa szkoła – „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” – ZSPiG w Szaflarach – konkurs

,,Odblaskowa szkoła’’ to projekt, którego celem jest zwiększenie aktywności w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że  szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.  Organizatorami konkursu są:  Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Pierwszego października pełną parą rozpoczęliśmy pracę nad torem przeszkód, który miał sprawdzić umiejętności uczniów poruszających się rowerami po drogach. Następnego dnia do późnych godzin wieczornych układaliśmy trasę, znaki drogowe i sygnalizacje świetlne mobilnego miasteczka drogowego, które wypożyczyliśmy od Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Dla naszej szkoły jest to druga edycja udziału w „Odblaskowej Szkole”.

W tym roku szkolnym przygotowaliśmy nowe atrakcje dla uczniów: symulator pasów bezpieczeństwa, alkogogle oraz zajęcia z PSP w Nowym Targu oraz OSP Szaflary. Pierwsza grupa objęła zajęciami dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I – III szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się w grupach, każdy mógł na własnej skórze doświadczyć jak ważne są elementy odblaskowe podczas poruszania się po miasteczku ruchu drogowego. Miał okazję sprawdzić dlaczego należy zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie oraz jakie reakcje wywołuje alkohol u kierowcy i pieszego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia ze strażakami, którzy uczyli jak udzielić pomocy poszkodowanemu oraz jak wezwać prawidłowo pomoc. Niektórzy nasi milusińscy próbowali sprawdzić swoje umiejętności na torze BRD bez względu na wynik jaki osiągną.

Około godziny 1030 w zajęciach uczestniczyły klasy IV, V, VI szkoły podstawowej. Dla nich również funkcjonariusze prowadzili zajęcia, które miały podnieść poziom wiedzy i umiejętności naszych uczniów. Dużą popularność i zainteresowanie wzbudzał symulator pasów bezpieczeństwa. Na torze BRD uczniowie walczyli o eliminacje do szkolnego koła ruchu drogowego. Rywalizacja była zacięta, decydowały setne części sekundy. Specjalnie dla nich zostały dodatkowo przygotowane zajęcia ze strażą dotyczące udzielania pomocy poszkodowanemu w wypadku samochodowym. Obejmowały one zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie pomocy,  udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz transport rannego.

W zajęciach wzięło łącznie udział 264 uczniów wraz z oddziałem przedszkolnym. Wszyscy uczniowie otrzymali odblaskowe kamizelki oraz odblaskowe elementy: opaski, zawieszki, itp.

Dziękujemy wszystkim instytucjom, ich funkcjonariuszom za poświęcony czas i zaangażowanie w działania naszej szkoły w ramach projektu „Odblaskowa szkoła”.

REGULAMIN odblaskowa szkoła 2015 16

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 2 = 5