28 września gimnazjalistka Karolina Kozub przygotowała słuchowisko historyczne. Przypomniała w nim krótką historię IV rozbioru Polski. Zaznaczyła, że sytuacja Polaków w kraju była bardzo trudna, osaczeni przez tajne służby, rodacy żyli w strachu i niepewności. Dodatkowo na ziemiach przyłączonych do ZSRR rozpoczęła się przymusowa akcja paszportyzacji, sprzeciwiający się przyjęciu rosyjskiego obywatelstwa byli wysyłani całymi rodzinami do łagrów.
Uczennica podkreśliła, że Pakt Ribbentrop-Mołotow– umowa międzynarodowa z 23 sierpnia 1939 roku, będąca paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, dotyczyła także rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Współczesna historia fakt ten nazywa IV rozbiorem Polski.
Główne postanowienia paktu:
- Kraje bałtyckie: (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy (z Łotwą) stanowić ma granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRR.
- Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.
Najgorsza jednak okazała się współpraca gestapo i NKWD.
Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow oraz w Moskwie niemiecko-radzieckiego traktatu o granicach i przyjaźni stało się podstawą wzajemnej współpracy służb specjalnych obu krajów. Tajne załączniki przewidywały współpracę gestapo i NKWD w zwalczaniu polskich organizacji niepodległościowych: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu.” W naszej Ojczyźnie nastała długa noc okupacji..
Źródło: wikipedia.org