Wycieczkę Rodzin w ilości 25 osób, zorganizowana przez Stowarzyszenie Mocni Razem rozpoczęliśmy na parkingu przy remizie OSP w Maruszynie. Busem dojechaliśmy nieopodal Zazadni. Przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego podeszliśmy do kasy, aby opłacić bilety wstępu do TPN. Rodziny 3+ maja wstęp wolny do Parku pod warunkiem, że posiadają legitymacje. Następnie udaliśmy się drogą wiodącą lasem jodłowo- świerkowym, w którym występują również nasadzenia buków i jaworów w kierunku Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach. Po nieco ponad godzinnym spacerze wszyscy bez problemów dotarliśmy do Sanktuarium.
Historia powstania Sanktuarium wiąże się z objawieniem, które miało się wydarzyć w tym miejscu około 1860 roku. Według informacji spisanych przez ks. Szymona Kossakiewicza kilkunastoletniej pasterce Marysi Murzańskiej ukazała się Matka Boska prosząc o upominanie ludzi by nie grzeszyli i by pokutowali za własne winy. W miejscu objawienia na drzewie pierwotnie pasterze powiesili obrazek Matki Boskiej, który potem zastąpiono obrazkiem malowanym na szkle. Niedługo po objawieniu zbudowano kapliczkę oraz rzeźbę w drewnie. Po kilkudziesięciu latach miejsce stało się celem pielgrzymek Podhalan. Kaplicę z prawdziwego zdarzenia wybudował dopiero w 1921 roku gazda Jędrzej Budz – Wnęk, a po jej zawaleniu podczas śnieżnej burzy w tym samym miejscu w 1936 roku zbudowano kolejną kaplicę roku z inicjatywy proboszcza Stanisława Foxa. Kaplicę rozbudowano w 1956 roku.
Po obejrzeniu kaplicy i jej obejścia udaliśmy się na Rusinową Polanę, gdzie mieliśmy możność zjedzenia drugiego śniadania, podziwiania przepięknych widoków, które ujęły każdego, bez względu na to, czy ktoś już tu wcześniej był, czy też znalazł się w tak uroczym miejscu po raz pierwszy. Część uczestników wycieczki udała się na Gęsią Szyję, pozostali wypoczywali na Rusinowej Polanie przy drewnianych stołach ustawionych dla turystów oraz przy bacówce, w której mogli skosztować pysznych oscypków.
Wycieczka odbywała się w dniu święta Matki Boskiej Częstochowskiej, toteż o godz. 1200 wzięliśmy udział we Mszy Św. Potem wyruszyliśmy zielonym szlakiem w kierunku Wierch Porońca. Tam czekał na wędrowników Bus, którym udaliśmy się na zasłużony posiłek do „Polaniorki” w Białym Dunajcu. Zdrowi i weseli zakończyliśmy naszą wycieczkę turystyczno – krajoznawczą około godziny szesnastej. Wycieczka była realizowana w ramach projektu „Szczęśliwa Rodzina”, współfinansowanego ze środków Gminy Szaflary.
Zarząd Stowarzyszenia Mocni Razem