O tym, że czytanie to ważna umiejętność, nie trzeba nikogo przekonywać. O tym natomiast, że warto tę umiejętność pielęgnować, czasem trzeba jednak przypominać. A jak pielęgnuje się umiejętność czytania? – Po prostu… czytając.
Do wspólnego czytania w ramach ogólnokrajowej akcji Narodowe Czytanie w sobotę 5 września 2015 roku uczniów Szkoły Podstawowej w Borze zachęcała kadra nauczycielska tej szkoły. Panie Wioletta Luberda, Anna Kalata, Halina Gacek, Bożena Bąk, Dominika Sięka-Guzda i Małgorzata Gacek wraz z Panią Dyrektor, Dorotą Sikoń, przeczytały uczniom, którzy postanowili sobotni poranek spędzić w gronie rówieśników, fragment powieści „Lalka” Bolesława Prusa. Była to nie tylko „podróż w czasie ” – wszak autor powieści opisywał świat odległy od naszego o ponad sto lat wstecz; była to również podróż w świat wyobraźni. Wybór fragmentu stanowiącego opis lalki-zabawki ukierunkowany był na rozwój twórczego myślenia, myślenia obrazami i pobudzenie zmysłu estetycznego. Zarówno relacje słuchających, jak i ich prace plastyczne wykonane po odczycie, świadczyły o powodzeniu przedsięwzięcia.
Pani Wioletta Luberda, prawdziwa miłośniczka książek (bibliotekarka nie bez powodu), dołożyła również wszelkich starań, by poprzez fragment powieści zwrócić uwagę dzieci na to, jak istotne jest szanowanie tego, co dostają od swoich rodziców i tego, co rodzice robią dla swoich pociech. Udowodniła tym samym, że obcowanie z literaturą rozwija nas na wielu poziomach.
A w jaki sposób konkretnie czytanie wspiera nasz rozwój? Jeśli jeszcze nie wiesz, że książki mogą uczynić cię bardziej świadomym otaczającego cię świata, bardziej kreatywnym, posiadającym łatwość wyrażania się w mowie i piśmie czy też poprawnie stosującym zasady ortograficzne, sięgaj po lekturę wybranego gatunku literackiego, a efekt z czasem cię zaskoczy.
Miłego czytania i miłości do czytania swoim uczniom życzy grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Borze.
Relacja: Bożena Bąk
Zdjęcia: Małgorzata Gacek