Srebrne Kierpce dla zespołu „Watra” z Bańskiej Wyżnej

Ponad dwudziestu uczniów z ZSPiG w Bańskiej Wyżnej oraz kilku absolwentów naszej szkoły 30 maja udało się do Zakopanego, by na VI Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Złote Kierpce” przedstawić program artystyczny dotyczący grabienia siana. Występ poprzedziło przejście wszystkich zespołów przez ulice miasta połączone ze śpiewem i tańcem regionalnym. Po paradzie rozpoczął się pokaz zespołów. Program naszego występu ukazywał, jak dawniej wyglądała praca w polu, a ludzie pomagali sobie bezinteresownie i szanowali wszystko – nawet najmniejsze źdźbło siana. Praca bez maszyn była o wiele cięższa, lecz dawała możliwość spędzenia czasu ze znajomymi w radosnej atmosferze. Pozwalała także zrozumieć czym tak naprawdę jest szacunek do innych osób i do wykonywanej przez nich pracy.

W czasie występu mogliśmy ukazać także owoce wieloletnich ćwiczeń – taniec góralski i niemniej ważny śpiew. A to wszystko przy akompaniamencie gry na skrzypcach w wykonaniu jednego z uczniów. Całość występu dopełniły rekwizyty – grabie, siano, ostrewki, na których ułożyliśmy później kopy, oraz dawne stroje, w których pracowali niegdyś nasi dziadkowie. Występ przebiegł po naszej myśli, dlatego wszyscy w napięciu oczekiwali na wyniki. W tych trudnych chwilach pełnych napięcia wspierali nas instruktorzy. To dzięki nim nasz zespół na tegorocznym festiwalu zdobył „Srebrne Kierpce”, co dało nam powód do dumy i satysfakcji, lecz także siłę i chęć do dalszego doskonalenia swoich umiejętności. Występ uświadomił nam, że ciężka praca opłaca się i że warto ciągle się uczyć, bo przynosi to wspaniałe rezultaty.

Do występu przygotowywali nas instruktorzy: Maria Frączysta, Barbara Zalińska – Sikoń i Adam Solarczyk. Scenariusz do występu napisała absolwentka naszej szkoły Małgorzata Chodorowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 5 =