XXII konkurs im A. Suskiego w Szaflarach

Ojczyzna bowiem to przede wszystkim my – nasze serca i umysły, krzepota mięśni i kości”.

22 maja br. odbyła się już XXII edycja Konkursu Recytatorskiego im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”.

Jak co roku stawili się wychowankowie wielu szkół i ośrodków kultury z Podhala, Spisza i Orawy, w sumie 97 uczniów z 34 placówek. Otwarcie konkursu rozpoczęło się o godzinie 10:00 wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu. Następnie głos zabrała pani dyrektor Iwona Lesner, a po niej: wójt Gminy Szaflary pan Rafał Szkaradziński, pan Władysław Tylka – wicestarosta nowotarski oraz pani dr Anna Mlekodajz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz pani dyrektor Delegatury Kuratorium w Nowym Targu Bożena Bryl. Każda z tych osób przypomniała o tym, jak ważna jest pamięć o bohaterach, a zwłaszcza o naszym patronie, Augustynie Suskim. Po przemowach wszyscy rozeszli się do sal – przygotowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły – gdzie po indywidualnym powitaniu przez jurorów uczestnicy rozpoczęli występy recytatorskie w dwóch kategoriach: gwarowej i literackiej.

Na ogłoszenie wyników niektórzy oczekiwali z obawą, inni pełni optymizmu, lecz wszyscy na pewno z niecierpliwością. Po posiłku – żurku – wszyscy udali się na dużą salę, gdzie w oczekiwaniu na werdykt czas umilali: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Szkolny Zespół Wokalno-Muzyczny oraz grupa Mali Szaflarzanie. Wkrótce pojawili się jurorzy. Na konkurs przybyli uczestnicy najlepsi z najlepszych, dlatego, choć nie obyło się bez drobnych pomyłek, komisje miały trudny orzech do zgryzienia. Jednak w końcu zostali wyłonieni zwycięzcy. Laureaci występowali z utworami, które zapewniły im I miejsce. Wielki sukces osiągnęła Ania Łaś z naszej szkoły, która zajęła I miejsce w kategorii gwarowej klas I-III gim.

Na zakończenie pani dyrektor zabrała głos, dziękując uczestnikom za przybycie i wzięcie udziału w konkursie oraz zapewniła, że każdy z uczestników jest wygrany, nawet jeżeli nie zajął wysokiego miejsca. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z atmosfery, co potwierdzają wpisy w kronice. Serdecznie gratulujemy każdemu i w imieniu dyrekcji zapraszamy ponownie za rok! 

Izabela Bednarska, Paulina Łaś – uczennice klasy III gimnazjum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 1