W poniedziałek 27.04.2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze wybrali się na wycieczkę, która zorganizowana była w ramach projektu „Organizowanie dla dzieci i młodzieży zajęć rekreacyjnych promujących zdrowy styl życia” jako zadanie publiczne w Gminie Szaflary w 2015 roku: Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury regionalnej i tradycji oraz przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.
O godz.7:20 była zbiórka w szkole. Gdy wszyscy się zebrali i weszli do autobusu, rozpoczęła się wycieczka. Najpierw uczestnicy udali się do Zubrzycy Górnej.
Kierowca wysadził dzieci na parkingu Orawskiego Parku Etnograficznego. Po zgłoszeniu grupy dwie instruktorki zajęły się dziećmi. Jedna młodszymi, druga starszymi. Każdy brał udział w ścieżce edukacyjnej „Od ziarna do chleba”. Instruktorki pokazały cały proces produkcji mąki i pieczenia chleba. A więc uczestnicy próbowali młócić cepami zboże, przesiewać ziarno, mielić na żarnach i w końcu zarobić ciasto. Na potrzeby ścieżki edukacyjnej dzieci piekły orawskie „moskole”, które później zjedli popijając kawą zbożową.
Po posiłku odbyło się zwiedzanie skansenu. Panie pokazały jak dawniej wyciskało się olej z lnu, jak robiono ubrania góralskie, dzieci były w kuźni. Uczniowie zauważyli, że wszystkie maszyny służące do pracy zrobione były z drewna. Dzieci zatrzymały się przed starodawną pasieką ogrodzoną charakterystycznym płotem z listewek, sprawdzili godzinę na słonecznym zegarze a także podziwiali sposób budowania domów z drewna.
Następnie był czas na posiłek i zakup pamiątek. Gdy wszyscy weszli do autokaru kierowca zawiózł grupę do Zawoi do Centrum Górskiego Korona Ziemi. I znowu dzieci młodsze zwiedzały osobno, a dzieci starsze osobno. W programie był film o słynnych polskich himalaistach, zwiedzanie ekspozycji, która zawierała np. różnego rodzaju sprzęt potrzebny do wspinaczki w górach i gra – test na sprzęcie elektronicznym. Wystawa pokazywała jak zmieniał się strój wspinaczkowy oraz sprzęt do chodzenia po górach. W głównej sali wystawienniczej znajduje się 9 makiet najwyższych szczytów górskich poszczególnych kontynentów wchodzących w skład tzw. Korony Ziemi oraz makieta Królowej Beskidów – Babiej Góry. Makiety dokładnie odwzorowują charakterystykę i wysokość poszczególnych szczytów.
Po wyczerpaniu wszystkich atrakcji i zjedzeniu ostatnich kanapek uczestnicy wycieczki wrócili do domu. Z wypowiedzi dzieci wynika, że wycieczka się podobała.
Relacja i zdjęcia: Małgorzata Gacek