Gospodarzami Zjazdu była społeczność szkolna i mieszkańcy wsi Bańska Niżna. Coroczne Święto Patrona Szkoły łączy wspólna idea uczniów , Grona Pedagogicznego oraz zaangażowanych w życie szkoły Niżnobańszczan, dlatego każdy otrzymał swoją ważną rolę organizacyjną.
Nad całością czuwała Pani Dyrektor Jolanta Stolarczyk, która wraz z nauczycielami poprowadziła uczniów do kościoła. Tam , w asyście pocztów sztandarowych Szkoły i Straży Pożarnej, odbyła się uroczysta msza święta odprawiona przez naszego Proboszcza ks. Grzegorza Kufla. Jak ważna jest rola Patrona Szkoły w codziennym uczniowskim życiu, usłyszeliśmy w kazaniu o św. Kazimierzu. Podniesieni na duchu ruszyliśmy w pochodzie do szkoły, gdzie przy pomniku Świętego odmówiliśmy modlitwę oraz złożyliśmy kwiaty.
Na sali gimnastycznej rozpoczęła się dalsza część obchodów. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz Gminy Pani Anna Golonka –skarbik Gminy Szaflary, Pan Zbigniew Strama – dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Gminie Szaflary, Pani wizytator Maria Głuszak z Nowotarskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, sołtys wsi Bańska Niżna Pan Józef Topór oraz licznie przybyłej grupy dzieci – Laureatów Konkursu Plastycznego „Kto tu rządzi ? Praca sołtysa i Rady Sołeckiej w mojej wsi”. To między innymi ich prace pięknie przyozdobiły ściany naszej sali gimnastycznej . W tym roku na Konkurs przesłano rekordową liczbę 351 rysunków, z całej Polski. Oceną i prezentacją dzieł młodych artystów zajęły się Panie Urszula Grochulska Kolasa, Ewa Groblicka, Dorota Rokicka, Anna Sichelska, Irena Topór. Przed rozdaniem nagród i podziękowaniem dla dzieci i opiekunów odbyła się część artystyczna przygotowana przez dzieci z klas IV-VI wraz z ich wychowawcami.
Tegoroczny spektakl miał wywołać nastrój wesoło-refleksyjny. „Przypadkowe” spotkanie ośmiu kobiet – reprezentantek wsi z Gminy Szaflary połączyło jednomyślne przekonanie o fatalnym stanie ich wiosek, beznadziejnym położeniu i braku perspektyw dla młodego pokolenia. Jedyną szansą okazała się być pomoc Patronów Szkół . Obrady rozpoczęły się pod przewodnictwem gospodarza – św. Kazimierza Jagiellończyka. Pojawili się wszyscy wymodleni przez pobożne kobiety : św. Wojciech, kardynał Wojtyła, Augustyn Suski, św. Jadwiga, św. J.Kanty, św. Stanisław Kostka . Słuchać też było głosy świętych dobijających się o patronowanie szkoły w Borze. Otrzepawszy się z „pyłu zapomnienia” , oczyścili stół ze stert dokumentów-ludzi i na białym obrusie w milczeniu coś notowali. Ich pracę kilkakrotnie przerywał donosiciel-sprzedawca złych wieści, ale skutecznie został wyeliminowany. Efektem ich pracy były wywieszone na obrusie -ekranie wskazówek i rad, by zachować i nie stracić tych wartości, którymi powinna żyć szkoła, gmina i jej mieszkańcy. W czasie projekcji widzowie zatrzymywali swój wzrok na portretach Patronów i półgłosem lub szeptem czytali :
„Czyż możemy narodowi podarować większy dar nad wychowanie i wykształcenie młodzieży?”
„Radość i miłość są skrzydłami wszelkich poczynań”,
„Twoim obowiązkiem jest być dobrym , a nie wytykanie innym zła”,
„Uczmy się nie dla szkoły, lecz dla życia”,
„Rzym umarł, ponieważ przekarmił ciało, a zagłodził duszę”
i na koniec do rodziców :” Rodzice, odczujecie prawdziwe szczęście dając najwięcej czasu swoim dzieciom”. Głośne brawa nagrodziły młodych aktorów, a słowa uznania z ust pani wizytator potwierdziły wagę i aktualność słów naszych Patronów.
W drugiej części programu artystycznego był popis umiejętności tanecznych i śpiewaczych zespołu góralskiego prowadzonego przez Annę Mrowca i absolwenta naszej szkoły Kamila Gąsienicę. Dźwięki muzyki góralskiej wciągnęły w taneczny wir najmłodszych, a później oklaskiwani byli ich starsi koledzy i koleżanki. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi i długimi brawami .
Trzecią część programu należy również zaliczyć do artystycznej, ponieważ rodzice przygotowali wspaniałą, wielosmakową ucztę , która była pięknym zespoleniem obchodów Święta Patrona.
Celowo nie pisaliśmy o dacie naszego Święta, bo 4 marca jest świętem nie tylko w Bańskiej Niżnej i święty Kazimierz patronuje całej Polsce.
uczniowie klas IV-VI
z wychowawcami: Renatą Chrobak, Marcinem Bryniarskim i Stanisławem Bieleckim.