Czytelne zasady segregacji odpadów

W naszej Gminie większość mieszkańców jak podejrzewam zadeklarowała segregację śmieci. Informacje nt. zasad segregacji dostępne chociażby na arkuszu harmonogramu odbioru odpadów są bardzo ogólnikowe. Wiele osób ma problem z poprawnym definiowaniem rodzaju odpadu a biorąc pod uwagę powtarzalność wielu opakowań w każdym gospodarstwie domowym wydaje mi się być zasadnym opracowanie listy powtarzalnych odpadów ze wskazaniem rodzaju worka. Analizując w internecie wytyczne różnych gmin w tym temacie można dostrzec sprzeczności.
Podaję przykład:
-metalowy pojemnik po dezodorancie – (odpad pozostały?, metal?)
-pojemnik po jogurcie – (razem z folią wieczka czy bez?)
-tłuczone szkło, porcelana,
– żarówki (żarowe?, energooszczędne zawierające rtęć?)
Lista mogłaby być aktualizowana w oparciu o kolejne zapytania w układzie co należy wrzucać a czego bezwzględnie nie wolno. Zastanawiam się czy podstawowa informacja o zakazie wyrzucania baterii jest respektowana?
Pozdrawiam:)

Kazimierz

Grzegorz Dziadkowiec - Podinspektor ds. Gospodarki Odpadami

Wydaje się nam, że system odbioru odpadów w naszej gminie jest bardzo czytelny i prosty.
Na stronie internetowej w zakładce odpady zostały umieszczone w styczniu tego roku informacje przypominające, bardziej szczegółowe jak segregować. Również sołtysi przy okazji dostarczania kodów kreskowych roznosili ulotki informacyjne z bardziej szczegółową rozpiską.
Można zamieścić na stronie informacje precyzujące:
– wszystkie odpady opakowaniowe powinny być umieszczane w żółtym worku, jeśli nie są metalem lub szkłem
– dopuszczone jest 15 % domieszki, czyli np. wieczko aluminiowe z jogurtu może być wrzucone razem z plastikowym pojemnikiem, ważne by nie wrzucać odpadów: metal, plastik, tworzywa sztuczne, papier do zmieszanych czyli do fioletowego worka.
– żarówki można oddawać w czasie zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych (jak co roku na wiosnę), jak również w sklepach elektrycznych
– tłuczone szkło, można włożyć do pojemnika metalowego, w ostateczności plastikowego i włożyć do worka na szkło
– porcelana nie zalicza się ani do szkła, metalu, papieru, plastiku, tworzywa sztucznego czyli powinna zostać wyrzucona w fioletowym worku
– jeśli chodzi o wymóg kontroli segregacji i jej sprawdzania, zajmuje się tym firma odbierająca odpady, która do nas wysyła informację o segregacji lub jej braku
– baterie można oddawać w urzędzie gminy Szaflary, do pojemnika zlokalizowanego na parterze
– planujemy umieścić w kolejnym przetargu zapis o odbiorze raz w roku odpadów niebezpiecznych i chemikaliów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 5