Szkoła w Bańskiej Wyżnej wzięła udział w akcji „Szlachetna Paczka”

Już od września uczniowie ZSPiG w Bańskiej Wyżnej rozpoczęli przygotowania do udziału w akcji „Szlachetna Paczka”, organizowanej w naszej szkole przez panią Marię Felsztyńską i panią Agnieszkę Fiedor- Sulkę. Akcja została zorganizowana w naszej szkole po raz pierwszy, dlatego była dla wielu uczniów okazją do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującej rodzinie z Podhala. Uczniowie wraz z rodzicami chętnie zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy na rzecz akcji. Co tydzień uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum przynosili ciasta, naleśniki i inne smakołyki, które sprzedawali w szkole. Nauczyciele również chętnie włączyli się do akcji, kupując przysmaki przygotowane przez rodziców. W akcji trwającej około trzy miesiące zebrano ponad 900 zł, co było nie lada zaskoczeniem.

Na kilka dni przed Finałem kilkoro uczniów wraz z nauczycielkami udało się na wspólne zakupy. Kwota w całości została przekazana na zakup sprzętu i przedmiotów potrzebnych rodzinie, wśród których znalazł się m.in. bojler, kuchenka mikrofalowa, środki czystości, a także żywność. Wiele rzeczy, m. in. odzież, zabawki, przybory szkolne, uczniowie przynieśli ze swoich domów. Wszystkie produkty zostały starannie zapakowane i zabezpieczone przez uczniów i nauczycieli, a następnie dostarczone na miejsce zbiórki do Domu Parafialnego przy Kościele NSPJ w Nowym Targu. Pakowanie prezentów zostało sfotografowane, a zdjęcia wraz z życzeniami przesłano do rodziny, której pomagaliśmy.

Niesamowitym zjawiskiem podczas akcji była atmosfera pracy pełna ciepła, zrozumienia i empatii. Uczniowie, pomagając uboższym od siebie, nauczyli się poznawać sytuacje innych i rozumieć je, co sprawiło, że zaczęli rozumieć swoje szczęście i dostatek.

Mamy nadzieję, że akcja będzie kontynuowana w następnych latach, ponieważ daje ona niezapomniane wrażenia i pozwala poczuć radość z niesienia pomocy innym. Akcja daje też możliwość spełnienia się i zapewnia poczucie dumy z tego, że pomogło się potrzebującym.

Justyna Cachro

uczennica klasy III gimnazjum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 31 = 39