Szkoła w Maruszynie Górnej gości młodzież z Ukrainy

W dniu 7 stycznia 2015 na terenie naszej gminy doszło do niezwykłego spotkania: uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej z grupą młodzieży z Kijowa, ze stolicy Ukrainy.

Młodzi Ukraińcy pod opieką p. Oleny Bondarenko i p. Oleny Plokhotniuk przebywali na terenie Podhala na obozie, w ramach którego uczyli się języka polskiego oraz poznawali najpiękniejsze miejsca naszego regionu. Zafascynowani naszym pięknym językiem, gwarą podhalańską oraz tradycjami góralskimi bardzo chcieli poznać bliżej miejscową młodzież oraz panujące tu zwyczaje.

Do spotkania doszło dzięki współpracy i kontaktom p. Moniki Krzyszkiewicz uczącej wyżej wymienioną grupę z Kijowa języka polskiego, a nauczycielami z ZSPiG w Maruszynie Górnej z p. dyr. Stanisławem Peciakiem na czele.

Młodzi Ukraińcy mieli możliwość obejrzenia jasełek, które przygotowali nasi najmłodsi uczniowie klas 0 – III pod kierunkiem państwa Lucyny i Tomasza Mazurów, występu zespołu góralskiego pod kierunkiem państwa Barbary i Krzysztofa Kowalczyków oraz posłuchać prawdziwej góralskiej kapeli, w której grali pan Władysław i Józef Fatla, Władysław Nędza oraz p. Murzański.

Nie tylko występy zachwyciły naszych gości. Dzięki zaangażowaniu rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły p. Anną Repą nasi goście mieli możliwość spróbować tradycyjnych wyrobów podhalańskich jak oscypki i korboce oraz skosztować pysznych ciast przygotowanych przez nasze mamy.

Wspaniałą atmosferę spotkania przypieczętowało wspólne śpiewanie kolęd oraz wymiana adresów do korespondencji pomiędzy naszą młodzieżą, a młodymi Ukraińcami.
Na zakończenie spotkania nasi goście zostali obdarowani drobnymi upominkami; kartkami pocztowymi z wizerunkiem naszej szkoły oraz egzemplarzami „Bajek profilaktycznych” – prac naszych uczniów wydanych w ramach projektu pod patronatem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Szaflary.

Ze względu na konflikt wojenny jaki ma miejsce na Ukrainie oraz trudną sytuację tamtejszej ludności, w błyskawicznym tempie udało się przeprowadzić akcję zbiórki ciepłej odzieży dla najbardziej potrzebujących, za którą wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Koordynator tych działań p. Małgorzata Potyra przekazała wszystkie zgromadzone rzeczy na ręce opiekunów grupy.

Mamy nadzieję, że jest to początek owocnej i wspaniałej współpracy pomiędzy przedstawicielami naszej szkoły, a młodzieżą z Kijowa.

Opracowała mgr Beata Serwatowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 75 = 77